Dundee очаква по-силен добив на злато в България към края на годината
С по-малко преработена руда „Челопеч“ е произвела и повече злато, и повече мед за първото полугодие на 2022 г.
Канадската златодобивна компания Dundee Precious Metals е напът да постигне своите производствени планове за 2022 г. в България. За второто тримесечие в двете мини на компанията на територията на страната – „Челопеч“ и „Ада тепе“ – са регистрирани резултати за злато и мед, съответстващи на насоките, заложени още в началото на годината.
Според данните на компанията „Челопеч“ е произвела 49 200 унции злато, възползвайки се от по-високите нива на злато и добивите. За месеците от април до юни мината е произвела и 4 хил. т мед. Това е малко под резултатите от миналото второ тримесечие, но благодарение на силното начало на годината общо за първата половина на 2022 г. „Челопеч“ е произвела както повече злато, така и повече мед спрямо същия период на миналата година, въпреки по-малкият обем на преработена руда.
За сравнение, по-новата мина на Dundee – „Ада тепе“ край Крумовград – е произвела 23 700 унции злато през второто тримесечие. Това е малко под резултатите от съответното тримесечие на миналата година и общо от началото на годината компанията не е успяла да настигне златодобива от 2021 г. въпреки по-големия обем на преработена руда. От компанията обаче посочват, че съдържанието на злато се очаква да се увеличи през четвъртото тримесечие според плана за мината.
През тримесечието продължихме да осигуряваме силни оперативни резултати и в двете ни мини и сме напът да постигнем нашите насоки за годината за производство на злато и мед“, посочва президентът и главен изпълнителен директор на компанията Дейвид Рей.
От отчета на компанията за производствените резултати става ясно, че се очаква и приключването на планираната поддръжка в топилната фабрика на компанията в Намибия, което трябва да доведе до подобрена производителност на фабриката през остатъка от годината.
В началото на годината Dundee зaяви, чe yдължaвa живoтa нa cвoятa минa „Чeлoпeч“ дo 2030 г. и ревизира в пocoĸa нaгope пpoгнoзитe зa минepaлнитe ресурси и минepaлнитe зaпacи зa пpoeĸтa.