Двата феномена, които разгорещиха борсата в Европа: Победители и губещи
Отминаващата година ще бъде запомнена с възстановяването на финансовите пазарите като цяло, но не всички са щастливи
Манията около лекарствата за отслабване и изкуствения интелект, последвана от пазарно рали в края на годината, направи 2023 г. запомняща се за европейските акции. За инвеститорите във възобновяеми енергийни източници и някои големи брандове за луксозни стоки тя бе по-скоро година на забрава.
И победителите, и губещите отразиха по-скоро глобалните тенденции, отколкото местните макросъбития“, каза Люис Грант, старши портфолио мениджър за глобални акции във Federated Hermes, пред Bloomberg.
Шумотевицата около лекарствата срещу затлъстяване, която даде тласък на Novo Nordisk, бе световен феномен, докато движенията при акциите на луксозните компании бяха предизвикани от опасенията за китайската икономика. Люис вижда основания ралито да продължи и през 2024 г., но предупреди, че апетитът за риск „остава крехък“ – мнение, което споделя и Ема Уол, ръководител на отдел „Инвестиционни анализи и проучвания“ в Hargreaves Lansdown.
Всяко икономическо колебание ще засегне най-силно технологичните и растящите акции, а горещите пари ще се насочат към по-нискорискови активи“, каза Уол.
Ето и някои от най-големите победители и губещи през 2023 г:
Rolls-Royce Triples
Значителните насрещни ветрове, пред които бе изправен производителят на двигатели Rolls-Royce Holdings Plc през 2022 г., се превърнаха в попътни през тази година, което доведе до ръст от 220%. Поръчките се увеличиха, тъй като възстановяването на въздушния транспорт след пандемията се оказа по-силно от очакваното, а стратегията за обрат и целите за увеличаване на паричните потоци повишиха доверието в компанията. През следващата година инвеститорите ще следят дали Rolls-Royce ще успее да постигне целта си да се върне към инвестиционния си рейтинг.
AI повишава акциите на чиповото оборудване
Акциите на BE Semiconductor Industries NV и ASM International NV скочиха повече от два пъти, като и двете компании се смятат за победители на фона на манията по изкуствения интелект и в надпреварата за производство на по-малки и по-бързи чипове. ASML Holding NV, една от най-големите компании в Европа, също имаше добра година, въпреки че сега е изправена пред предизвикателството да се справи с разширяващата се търговска война между САЩ и Китай.
Novo стана най-голямата компания в Европа
През тази година продуктите Ozempic и Wegovy на Novo станаха синоним на шума около лекарствата за отслабване, като някои анализатори прогнозират, че пазарът може да достигне 100 млрд. долара до 2030 г. Ръстът от 49% на акциите изтласка датската компания над LVMH, за да стане най-голямата европейска фирма по пазарна стойност. Оттук нататък обаче нещата може да се утежнят, тъй като конкуренцията от страна на други фармацевтични фирми нараства, а оценката вече се смята за прекомерна.
Възстановяване на акциите на дребно
След мрачната 2022 г. акциите на дребно се възродиха през 2023 г. Секторът нарасна с 35%, което го превърна в най-добре представящата се подгрупа през тази година, като печалбите бяха водени от Hennes & Mauritz AB и Inditex SA, собственик на Zara. Търговците на дребно бяха подпомогнати от забавеното търсене и на инфлацията. Отслабването на глобалния растеж и въздействието от повишаването на лихвените проценти обаче може да засегнат потребителските разходи през следващата година.
Корекция на възобновяемата енергия
Акциите в сектора на зелената енергия се понижиха през 2023 г., тъй като по-високите лихвени проценти повишиха разходите за финансиране на проекти за вятърна и слънчева енергия, а нарастващите разходи за материали, използвани за производството на турбини, допълнително влошиха положението. Orsted AS, която пое огромна обезценка на изоставени вятърни проекти, и Siemens Energy AG, която потърси правителствена помощ, за да укрепи финансите си, се сринаха с около една трета. Все пак Vestas Wind Systems се представи по-добре – неотдавнашните прогнози помогнаха на акциите да нараснат с 6.4% през тази година.
Ралито на луксозните стоки е в застой
Привидно неудържимото рали на акциите на луксозните компании спря през 2023 г., тъй като китайската икономика се спъна, а по-високите лихвени проценти и инфлацията оказаха натиск върху потребителите навсякъде по света. Но в рамките на сектора се наблюдаваше широк диапазон – собственикът на Gucci Kering SA и производителят Burberry Group Plc се понижиха с двуцифрени проценти, но LVMH приключи годината със 7.5% ръст. Резултатите за първото тримесечие ще бъдат внимателно наблюдавани, като инвеститорите очакват слабо начало на 2024 г. преди съживяване през второто полугодие.
Лоша седмица за Bayer
Спадът от 31% на Bayer AG я превърна в една от най-зле представящите се акции в Европа през тази година, като голяма част от загубите бяха реализирани през една седмица през ноември. Стойността от около 7.6 млрд. евро бе унищожена за един ден след шокираща присъда на съдебното жури по делото за препарата за унищожаване на плевели Roundup, съчетана с новината, че Bayer спира проучванията за важно лекарство. Следващата година е трудна за прогнозиране, като Bloomberg съобщава, че фирмата е наела няколко екипа от банкери, които да разиграят различни сценарии за бъдещето.
Шведската SBB потъва
Акциите на шведския собственик на земя Samhallsbyggnadsbolaget i Norden AB (SBB) потънаха със 70%, губейки мястото си в европейския бенчмарк индекс. Докато много други европейски фирми за недвижими имоти отбелязаха ръст в края на годината на фона на надеждите, че лихвените проценти са достигнали своя връх, инвеститорите все още са нервни по отношение на шведските фирми от сектора, които трябва да рефинансират или погасят около 12 млрд. долара облигации и хибриден дълг през 2024 г.