С ниски такси и за 10 секунди – в България вече са възможни такива еврови преводи
ПИБ и ЦКБ са първите банки, които започват да предлагат незабавни преводи в евро до банки в ЕС
Присъединяването на България към еврозоната все още е без ясен хоризонт. Въпреки това банковият и финансов сектори инвестират в тази посока и от края на тази година са факт първите две банки в България, които започват да предлагат незабавни преводи в евро. Това са Първа инвестиционна банка (ПИБ) и Централна кооперативна банка (ЦКБ). Този тип преводи могат да бъдат извършвани вътрешнобанково, между клиентите на двете банки, както и към банки в Европейския съюз.
Преводите в евро станаха възможни след присъединяването на двете банки, БНБ и платежната система БИСЕРА, оперирана от „Борика“, към европейската услуга TIPS (Target Instant Payment Settlement). Това стана в началото на месеца, след което ПИБ и ЦКБ имаха нужда от техническо време за тестове и вече предлагат местни и задгранични клиентски незабавни преводи в евро в рамките на максимум 10 секунди.
Работи се по това и други банки и платежни институции да се присъединят към TIPS догодина.
„Борика“ работи по възможността за включване към европейската услуга в последните около две години. Стъпката е в изпълнение на дейностите, част от плана за въвеждане на еврото в България, но се изпълнява все още без яснота около датата по присъединяването на България към еврозоната.
Извършването на местни и презгранични клиентски незабавни плащани в евро е съгласно схемата на Европейския платежен съвет SEPA Instant Credit Transfer (SCT Inst). Това са кредитни преводи, изпълнявани на принципа 24/7 365 дни в годината, в рамките на максимум 10 секунди от задължаване на сметката на платеца до заверяване на сумата по сметката на получателя и получаване на съответното потвърждение от платеца.
ЕЦБ разработи тази платформа преди няколко години, за да осигури инфраструктура за банките, която да им позволи да се конкурират с финтех компаниите при разплащанията.
TIPS е част от консолидираната платформа за TARGET услуги (TARGET Services) и осигурява достижимост за незабавни плащания в евро до всички доставчици на платежни услуги от еврозоната, които са регистрирани участници в SCT Inst схемата, като 99% от плащанията в TIPS се обработват за по-малко от 5 секунди.
Услугата е предназначена както за физически, така и за юридически лица и е достъпна през дигиталните канали на двете банки.
Незабавно плащане в евро може да бъде наредено и изпълнено само ако и двете банки – на изпращача и на получателя, са свързани към общата паневропейска схема за SEPA Instant Credit Transfer (SCT Inst).
Към настоящия момент почти 3 000 банки от 23 държави в Европа са част от схемата.
Съгласно европейски регламент към октомври 2027 г. всички банки и други доставчици на платежни услуги във всички държави от СЕПА зоната ще бъдат свързани към платежния механизъм, като по този начин ще бъдат премахнати географските граници за плащанията между държавите в Европа.
Таксите по преводите в евро
Според регламента незабавните преводи в евро следва да са на същата цена като незабавните преводи в лева. Така че те реално ще станат много по-евтини спрямо настоящите. Справка на Българската народна банка показва, че таксите за кредитни преводи в евро от България варират, но като цяло услугата се предлага на доста по-високи цени спрямо левовите преводи. И това при положение, че преводът ще се изпълнява в рамките на 10 секунди, докато в момента предлаганите опции са на същия ден или с вальор от 1 или 2 дни.
За сравнение, сега незабавният превод в евро на ПИБ струва 1 лв. за физически лица и 1.50 лв. за юридически. ЦКБ предлага 0.55 евро за физически лица и 0.70 евро за бизнес клиенти.
Максималният лимит за незабавен превод в евро и за ПИБ, и за ЦКБ е 15 000 евро.