Двугодишен пик в германския износ разсея страховете от рецесия
Увеличението за септември е 1.5% при очаквани 0.4%
Германският износ отбелязва най-големия си ръст за последните почти две години. Данните за септември носят известно облекчение на фона на широко разпространените опасения, че най-голямата европейска икономика ще потъне в рецесия през третото тримесечие.
Федералната служба за статистика заяви днес, че сезонно коригираният износ се е увеличил с 1.5% през въпросния месец. Това е най-голямото увеличение от ноември 2017 г. насам и е доста повече в сравнение с очакванията на икономистите за ръст от 0.4%. „Въпреки че няма съмнение, че индустрията е в рецесия, цялата германска икономика би могла да избегне свиване – и следователно техническа рецесия – в последния момент“, казва икономистът на ING Карстен Бжески.
Икономиката се сви с 0.1% през второто тримесечие на тази година, а последните данни сочат, че производството се е представило зле през третото. Това може да постави Германия в техническа рецесия (две поредни тримесечия на свиване).
„Днешните данни за търговията сочат, че едва ли е имало отрицателен спад на нетната търговия в брутния вътрешен продукт за третото тримесечие“, казва още анализаторът, добавяйки, че частното потребление изглежда леко е увеличило приноса си, а строителството запазва същия или положителен.
Германските производители, които разчитат на износа, страдат от забавянето на световната икономика и несигурността на бизнеса, най-вече заради търговската война между Съединените щати и Китай, както и от планираното излизане на Великобритания от ЕС.
Данните, публикувани тази седмица, рисуват смесена картина на индустриалния сектор, като продукцията намалява повече от прогнозната през септември. А поръчките се повишават повече от очакваното. Проучване показа още, че през октомври германското производство остава в рецесия, тъй като новите поръчки се свиват.
Говорейки за данните от петък, икономистът на Landesbank Baden-Wuerttemberg Йенс-Оливер Никлаш заяви: „Това изглежда като възраждане във външната търговия, но с оглед на цялата година, септември е по-различен“. По думите му външната търговия е била доста слаба през 2019 г., а що се отнася до рисковете при чуждестранната – те са намалели, но не са изчезнали.
Brexit може да е в основата на понижението на износа с 0.4% за страните от Европейския съюз извън еврозоната между януари и септември в сравнение със същия период на миналата година, обръща внимание още той.
Търговските палати на DIHK очакват износът да нарасне с 0.3% тази година като цяло, и да намалее с 0.5% през следващата, което би било първият спад след световната финансова криза. Група от икономисти, съветващи правителството, заяви в сряда, че дългосрочният възход на Германия е приключил и че ориентираната ѝ към износ икономика е изложена на особен риск от ескалация на търговските конфликти. Но те не очакват "широка и дълбока рецесия".
Данните от петък сочат, че вносът се е повишил с 1.3% през септември. Търговският излишък се разширява до 19.2 милиарда евро спрямо ревизираните нагоре 18.7 милиарда евро през предходния месец. Анкетирани от Reuters икономисти очакваха вносът да бъде непроменен и видяха търговски излишък от 18,1 милиарда евро.