Държавата отвори програмата за развитие на индустриалните зони
В търсене на нови инвестиции индустриалните паркове в България ще се развиват с 212 млн. лв.
Министерството на иновациите и растежа отвори за кандидатстване програмата по Плана за възстановяване и устойчивост за развитието на индустриалните зони и паркове в България. Бюджетът на програмата е 212.5 млн. лв., като се очаква с нея да бъдат развити поне пет индустриални зони в страната – било то вече съществуващи или нови.
Кандидатите реално се явяват операторите на индустриалните зони – обикновено това са общински или държавни публични предприятия. Те имат на разположение пет месеца за кандидатстване. Подаването на проектите става изцяло по електронен път през платформата ИСУН 2020.
Целта е като цяло да се създадат благоприятни условия за инвеститорите в страната и така да се привлекат нови инвестиции, да се стимулира икономическият растеж и да се увеличи експортният капацитет на България.
Могат да бъдат финансирани общо четири вида дейности:
- довеждаща инфраструктура – до територията на парка – обикновено това се явява публична общинска или държавна собственост, т.е. кандидатстването трябва да стане в сътрудничество с тях;
- вътрешна – на територията на парка (пътища, улици, алеи, паркове, паркинги, проводи) – за тази инфраструктура обаче е необходим приет актуален устройствен план;
- изграждане на нова или реконструкция на съществуваща сграда на територията на парка за научни изследвания;
- изграждане на зарядни станции за електромобили.
Задължително в проекта трябва да присъстват довеждаща или вътрешна инфраструктура, като не може да бъде подаден проект само за научноизследователска дейност или за изграждане на електрически коли.
Финансирането е до 80% за техническата и екологичната инфраструктури и до 50% за научноизследователската дейност.
В рамките на процедурата бе направена промяна в първоначалните насоки за кандидатстване и минималният праг за проект бе свален от 3 на 1 млн. лв. Максималната сума пък е 40 млн. лв.
Приоритет в подбора на проектите ще се дава на Северна България, която е по-изостанала икономически.
Другите водещи критерии са: броят инвеститори с интерес към инвестиции на посоченото място – изискването е да бъде доказан техния интерес, броят на работните места, които евентуално ще бъдат разкрити, и степента на готовност на проекта, с който се кандидатства.