EasyPay пуска свои банкомати и картови плащания на гише
Първоначално устройствата ще бъдат поставени в големите градове, като през тях ще се внасят и пари по сметки
Компанията за парични преводи EasyPay планира до края на 2023 г. да постави 80 банкомата в страната и да започне да приема плащания с карти на гишетата си. Това стана ясно днес, по време на събитие, посветено на развитието на финтех сектора в България, който според данните е в подем.
Основана преди почти 20 години EasyPay е един от най-старите играчи в бранша. През годините успя да развие широка мрежа от офиси в страната, давайки възможност на хората да плащат сметките си към различни доставчици на комунални и други услуги от „едно гише“.
Клоновата мрежа на компанията служи добре на хората, които все още разчитат на пари в брой, но през последните години клиентите все повече започнаха да настояват за картови трансакции. По думите на основателя на EasyPay Георги Маринов пречката пред внедряването им е била чисто финансова, но вече е преодоляна. И такива ще съвсем скоро ще започнат да се приемат.
Що се отнася до банкоматите, очаква се компанията да започне да поставя първите устройства още през август и септември. Първоначално те ще бъдат разположение в по-големите населени места.
Освен че от тях ще могат да се теглят пари, ще могат и да се внасят. За целта те ще бъдат свързани с предплатените карти, които EasyPay започна да предлага преди няколко години.
Основната цел на банкоматите няма да е чрез тях гражданите да плащат сметките си, а по-скоро да служат на малките фирми да зареждане сметките си, без да трябва да посещават каса на EasyPay. Маринов даде като пример опцията за внасяне на дневния оборот на някое дружество в карта, издадена от неговата фирма.
Досега картите на EasyPay даваха възможност на клиентите да получават заплатите си или плащания от други хора, както и да ги захранват с пари в брой в офисите на EasyPay. Пластиките не съдържат името на картодържателя, което улеснява издаването им на място.
Дигитализацията на плащанията
Все повече потребители в България плащат през мобилен портфейл, сочат данните на Българската финтех асоциация. Плащанията с иницииране, базирано на отвореното банкиране, се растат с над 30% през първото полугодие на 2023 г. спрямо същия период на предходната година. (б.р. – под плащане с иницииране се визира разплащане директно от банкова сметка или дигитален портфейл, без необходимост от въвеждане на данни от кредитна или дебитна карта).
В рамките на ЕС над 80% от покупките в интернет се плащат дигитално, а в глобален мащаб през 2022 г. този процент е 49%.