Песимизмът се завърна: ЕБВР занижи прогнозите си за българската икономика
Инфлацията се забавя, но военните конфликти и екстремните климатични условия тежат върху икономическия потенциал в региона
Българската икономика ще отбележи ръст тази и следващата година, но той ще е по-малък от първоначално очакваното. Това показват актуализираните очаквания на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), която публикува докладите си за регионите, в които тя работи.
Според прогнозите на институцията, българската икономика ще се разшири с 2.2% през тази година, а догодина ръстът ще се ускори до 2.9%. Тези числа обаче са занижени спрямо стойностите, представени в майския доклад, в който заложеният растеж беше съответно 2.6 и 3% за двете години – тоест е налице ревизия в посока надолу с 0.4 и 0.1 процентни пункта.
Глобални проблеми
На глобално ниво военните конфликти и екстремните климатични условия продължават да влияят върху икономическия растеж в регионите, в които банката оперира.
ЕБВР ревизира прогнозите си за световния растеж до 2.8% за 2024 г. и до 3.5% за 2025 г. – низходяща ревизия със съответно 0.2 и с 0.1 процентни пункта спрямо майския доклад. Това е втората корекция надолу за региона, обхващащ развиващите се страни от Европа, Централна Азия, Близкия изток и Африка.
Докладът дава няколко причини за песимистичните ревизии.
Икономическата активност е по-слаба от очакваното в Централна Азия, където добивните дейности в Казахстан и Узбекистан стагнират. Югоизточните страни от Европейския съюз са засегнати от вторични ефекти от по-слабите перспективи в напреднала Европа", обясняват от банката.
Междувременно икономиките в Южното и Източното Средиземноморие се борят със свои проблеми и усещат последиците от силната суша и продължаващия конфликт в Газа и Ливан.
Възможен източник на оптимизъм обаче са новите перспективи за намаляваща инфлация в региона. Тя се забавя от 17.5%, достигнат пик през октомври 2022 г., до 5.8% през юли 2024 г.
Инфлацията обаче продължава да е 1.6 процентни пункта над предпандемичните си средни равнища. Този модел е много подобен на наблюдаваното в развитите икономики", посочват от ЕБВР.