ЕЦБ ще следва свой собствен път за лихвите
Пазарите очакват ЕЦБ да изпревари Американската централна банка с намалението на лихвите
Голямото събитие за европейските пазари от миналата седмица бе заседанието на Европейската централна банка и нейното решение за лихвите във валутния съюз. Очаквано от институцията запазиха лихвите без промяна. Фокусът на инвестиционната общност обаче бе насочен към сигналите на банката за бъдещите ходове по отношение на потенциалните намаления.
Това, което направи впечатление след решението за лихвите в четвъртък е, че залозите на трейдърите за няколко намаления от страна на ЕЦБ през тази година остават почти без промяна. И това се случва на фона на високата инфлация в САЩ, която поставя въпросителни относно броя и датата на първото намаление от страна на Федералния резерв.
Председателят на централната банка Кристин Лагард даде един от най-силните си сигнали, заявявайки че ЕЦБ е "зависима от икономическите данните, а не от Фед". Централните банкери заявиха, че намаление на лихвите през юни ще е удачно, ако данните покажат устойчиво намаление на инфлацията до равнището от 2%.
По време на пресконференцията Лагард отбеляза, че някои от членовете на Управителния съвет дори вече смятат, че е време за разхлабване на паричната политика.
Около 75% от пазарните участници очакват ЕЦБ да намали лихвите на заседанието през юни. Преди публикуването на CPI индекса в САЩ в сряда процента бе 90. По отношение на лихвените намаления през 2024, инвеститорите понижиха прогнозите си за намаление на лихвите до 0.75% (спрямо 0.90% преди това).
Можем да кажем, че ситуацията в Европа е доста по-предвидима в сравнение с тази в САЩ. CPI индексът в еврозоната показва тенденция към устойчиво понижение. Не така стоят нещата за Федералния резерв, който се сблъсква с ръст на цените през последните месеци”, коментира Питър Гоувс, анализатор в MFS Investment.
Пазарите очакват ЕЦБ да изпревари Американската централна банка с намалението на лихвите, което е добра новина за европейските облигации. Но това може да доведе до насрещни ветрове за еврото. Облигациите на страните от еврозоната търпят загуби от началото на годината. Въпреки това към момента те се представят по-добре от американските.
Държавните облигации обичат слабите икономически данни. А в момента европейската икономика се представя доста по-слабо в сравнение с американската. Това говори за потенциално по-силни резултати на европейските дългови книжа”, коментира ситуацията Ейприл Ларус, инвестиционен експерт в Insight Investment.
Въпреки това цените на щатските държавни ценни книжа може да реализират покачване. Особено ако инвеститорите недооценят точно размера на лихвените понижения от Фед.
В крайна сметка ако приемем, че Европейската централна банка ще намали лихвите през юни, трейдърите оценяват последващо намаление през юли на около 20%. Това е по-малко в сравнение с предишните очаквания от 50% (преди публикуването на инфлационния доклад в САЩ).
При всички положения инвеститорите трябва да следят внимателно предстоящата информация за CPI индекса за март и април. Тъй като тя ще даде насоки относно ходовете на ЕЦБ.
Източник: БенчМарк Финанс