ЕЦБ вижда ранни признаци на стрес в банките от еврозоната
Централната банка очерта три основни „насрещни ветрове“ за рентабилността на банките
Отчетите на банките от еврозоната показват „ранни признаци на стрес“ след ръст на просрочени заеми и забавени плащания, предупреди Европейската централна банка (ЕЦБ). Ръстът идва след увеличаването на лихвените проценти на ЕЦБ с безпрецедентните 4.5 пункта през последната година, след като преди това бяха на исторически ниски нива.
ЕЦБ призовава кредиторите да увеличат провизиите, за да покрият растящите загуби по заеми и прогнозира, че печалбите им ще бъдат засегнати от спад в обема на кредитиране и увеличените разходи за финансиране.
По-дълъг период на високи лихвени проценти вероятно ще доведе до по-високи провизии, което от своя страна ще задържи доходността по-нататък“, посочва централната банка в своя традиционен доклад за финансовата стабилност в еврозоната.
Банката подчертава, че системата е „в добра позиция“ да се справи с влошаването на качеството на активите поради своите „силни капиталови и ликвидни нива“ и нарастващата рентабилност, която наскоро достигна най-високото си ниво от повече от десетилетие.
Системата остана устойчива по време на сътресенията в сектора по-рано тази година, когато няколко американски и швейцарски кредитори, включително Silicon Valley Bank и Credit Suisse, се сринаха.
Като рискове за финансовата стабилност вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос описа въздействието на по-слабия икономически растеж, по-строгите условия на финансиране, нарастващите неизпълнения по кредити и спада на пазарите на имоти.
Той също така каза, че „ескалация на конфликта в Близкия изток може да предизвика рязко увеличаване на нежеланието за риск на финансовите пазари“.
ЕЦБ очерта три вида основни „насрещни ветрове“ за рентабилността на банките:
- повишени разходи за финансиране, тъй като те прехвърлят по-високи лихви на вложителите;
- увеличаване на просрочията по заеми, тъй като икономиката отслабва и разходите за обслужване на дълга нарастват;
- значителен спад в обемите на кредитиране.