Една от топ локациите за криптодобив в Европа става враждебна към бизнеса
Политиците гледат на енергоемкия сектор като на безполезен за обществото, за разлика от модерните стоманодобивни заводи
Швеция трябва да направи избор: да осигури електричество за създаващи работни места проекти, като стоманодобивни заводи, или да отдели повече капацитет за биткойн „миньорите“, чиято дейност поглъща все повече количества енергия.
Нуждаем се от енергия за по-полезни неща от биткойн, за да бъда честен“, каза по този повод министърът на енергетиката Хашаяр Фарманбар пред Bloomberg.
Думите му загатват, че Швеция – която е водеща индустрия за добив на биткойни в Европа – може да стане по-малко гостоприемна към този бизнес. Правителството е толкова загрижено за използването на електроенергия, че поиска от Шведската енергийна агенция в края на миналия месец да предложи начини за проследяване енергийното потребление за цифрова инфраструктура, със специален фокус върху криптодобива.
Биткойн „миньорите“ използват енергоемки компютри, които решават сложни математически пъзели, за да отключват токен възнаграждения. Бизнесът обаче разчита основно на достъп до евтина електроенергия и земя, а не на човешки труд. Маржовете на печалбата до голяма степен се определят от промените в цената на биткойн.
Действията на правителството подчертават опасенията, че пред криптокопачите се задават усложнения. По-рано мнозина от тях се стекоха към Швеция, където огромни водни резервоари и гигантски вятърни паркове доставят една от най-чистата и евтина електроенергия в света.
Фарманбар отказа да каже какви мерки може да бъдат предприети от държавата, така че да ограничи добива. Една от обсъжданите опции може да донесе промяна в реда, по който новите потребители на мощност получават достъп до мрежата, така че тези с осезаема полза за обществото, включително създаване на много работни места, да бъдат приоритизирани.
Друга алтернатива може да бъде ограничаване на данъчните облекчения, които в момента действат за всички центрове за данни, независимо от тяхното използване. „Подобни стимули никога не са имали за цел да привлекат крипто „миньори“, а по-скоро са били насочени към мултинационални корпорации като Microsoft и Meta Platform“, напомни Ерик Торнстрьом, старши съветник в индустриалната група Swedenergy.
Копането на криптовалути е по-съмнително.“
Заплаха за климата
Hive Blockchain Technologies Ltd. от Канада и регистрираната в Хонконг Genesis Mining Ltd. са две от компаниите, активни в Швеция. Те не отговориха на искането за коментар на Bloomberg.
Мисля, че много държавни служители, включително министърът на енергетиката, които имат твърдо мнение относно криптовалутите и блокчейн като цяло, се нуждаят от допълнително образоване и осведоменост“, отбеляза Сукеш Кумар Тедла, председател на Шведската блокчейн асоциация.
„Да, добивът на криптовалута консумира много енергия днес, както и много други иновативни технологии, които помагат за управлението на нашето общество“, подчерта още той. Аргументи като този обаче може да останат нечути в момент на постоянно глобално затопляне и по-оскъден достъп до енергия.
Финансовият регулатор на Швеция нарече криптоактивите заплаха за климатичния преход и призова за забрана на добива в целия Европейски съюз, получавайки подкрепа от законодателите в страни като Германия, Испания и Норвегия. Дебатът на Стария континент се задълбочава, след като Китай вече напълно забрани криптовалутите.
Нарастващото търсене на енергия
Енергийната криза и повсеместната електрификация (на всичко – от транспорта до минното дело), както и тенденцията към нови зелени заводи за стомана и батерии, правят конкуренцията за енергия и свързване към мрежата по-ожесточена от всякога. Само потреблението в Швеция е напът да се удвои през следващите няколко десетилетия.
А добивът на биткойни изразходва достатъчно електроенергия, за да снабди средно голяма държава като Испания или Нидерландия, изчисляват от Европейската централна банка. Размерът на индустрията в Швеция е трудно да се оцени, тъй като няма публични данни за това колко „миньори“ има или колко енергия използват.
Според Торнстрьом центровете за данни потребяват няколко процента от общата мощност на Швеция към днешна дата, а добивът на виртуални монети покрива малък дял от това. Но търсенето на електроенергия от такива съоръжения може да нарасне осем пъти до 2040 г., прогнозира операторът на шведската мрежа.
Делът на Швеция в добива на биткойни нараства, възлизайки на малко над 0.8% от глобалната изчислителна сила през януари, според последните данни от Центъра за алтернативно финансиране на университета в Кеймбридж. Две години по-рано беше почти нула.
Достъп до мрежата
Мрежовите компании, доставящи електричество на „миньорите“, нямат задължение да оповестяват потреблението публично. „Енергийната агенция на Швеция ще докладва в края на януари, но получаването на информацията може да се окаже трудна работа, тъй като няма начин да се проследи и количествено определи активността в центровете за данни или на отделни компютри“, каза Андерс Валиндер, ръководител на сигурността на доставка в агенцията.
Междувременно SSAB, която планира да произвежда стомана без изкопаеми горива в завод на север, каза, че мрежовите оператори трябва да приоритизират такъв тип местни индустриални проекти, вместо да свързват потребителите на принципа „първи дошъл, първи обслужен“, както правят сега.
„Можете да вземете под внимание кои проекти осигуряват най-големи ползи за климата и обществото“, каза Томас Хирш, ръководител на енергетиката в SSAB. „Можем да намалим емисиите на въглероден диоксид в Швеция с 10%“, каза още той по повод модернизирането на производството на компанията.
Това е твърдение, което един биткойн копач трудно би могъл да направи, а и е все по-вероятно да резонира сред политиците, притиснати да се борят с глобалното затопляне.
Ще има затруднения и това означава, че трябва да се провери дали използваме енергията по възможно най-добрия начин“, каза Фарманбар. „Добивът на биткойни ли е това, за което трябва да използваме енергия, когато можем да я използваме за производство на стомана без изкопаеми горива, например?“