Ефектът на доминото заплашва пазара на ток в Европа
Спирането на централите във Франция и рекордните цени на газа пратиха електроенергията много над 400 евро/MWh
Европа е изправена пред възможността за ефект на доминото в енергетиката, подобен на този, който се случи през зимата на 2016-2017 г., който доведе до скок в цените на електроенергията.
По-конкретно, миналата седмица френският държавен енергиен оператор EDF обяви, че четири ядрени реактора ще трябва да бъдат изключени от системата в резултат на спешен ремонт. Това означава, че електроенергийната система на страната ще има намален капацитет до средата на януари, пише специализираният сайт Balkan Green Energy News.
Франция традиционно е износител на електроенергия за Европа, но сега страната вече се нуждае от увеличен внос, за да покрие вътрешното търсене. В понеделник 11.8 GW електроенергия се внасяха във Франция от Германия и Белгия, много показателно число за това, което може да последва.
В същия ден цената на електроенергията в Полша на пазара ден напред се увеличи със 110% до 344 евро за MWh.
Промяната в ролята на Франция в европейската електроенергийна система създава възможност за ефект на доминото, тъй като други страни са ще се сблъскат с проблем при вноса и растящи цени. Това вече се случи през зимата на 2016-2017 г., когато Франция имаше много ядрени централи в ремонт. Сега обаче проблемът може да е още по-голям, тъй като спирането на мощностите се случва в период, когато цените и без това са невъобразимо високи.
Нови рекорди в цяла Европа
Цените на електроенергията на едро скочиха до нови върхове на пазара „Ден напред“. За днес цената е средно над 400 евро за мегаватчас. Абсолютните рекордьори са Франция, Германия, Холандия, Белгия, Швейцария, Австрия, Словения, Хърватия, Унгария, Италия и Словакия.
Що се отнася до България и Гърция, цената е 342 евро – най-ниската сред страните, обхванати от платформата Energy Live. В Сърбия цената е 396 евро, а в Румъния – 395 евро за мегаватчас.
Ниски запаси на природен газ
Природният газ е основният фактор за скока на цените на електроенергията на Стария континент. Смята се, че около 80% от увеличението се дължи именно на синьото гориво, а поскъпването на въглеродните емисии добавя останалата част. Това илюстрира значението на обема газ в европейските подземни хранилища.
Нивата не се попълваха адекватно през летния сезон. Използването на капацитета в зимните складове започна при 67.5%, а сега е под 60% – ниво, което обикновено се достига през януари. Ако зимата е по-сурова от обикновено, запасите може да спаднат до критично ниско ниво до февруари или март.