EK одобри 7 млн. евро за бъдещия „Дунав мост 3“
Проектирането на съоръжението при Русе – Гюргево се финансира по линия на военния компонент на Механизма за свързаност в Европа
Предпроектното проучване за изграждането на трети мост на р. Дунав (втори при Русе) е сред одобрените проекти за финансиране по линия на военния компонент на Механизма за свързаност на Европа. Европейската комисия съобщи в сряда, че бъдещият Дунав мост 3 между България и Румъния ще получи 6.9 млн. евро. Преди това обаче трябва всички страни членки трябва да одобрят инвестицията.
Припомняме, че Румъния кандидатства с проекта за проучване още през декември миналата година. Именно заради това като координатор на инвестицията в документацията на ЕК е записана румънската Национална административна компания за пътна инфраструктура.
Споменава се, че проектът ще включва предпроектни проучвания и проекти за изграждане на пътен мост с железопътен вариант над р. Дунав, при Гюргево – Русе, и достъпът му от двете страни. Дължината на моста ще бъде 2 км, като ще има инфраструктура за достъп от около 15 км от румънска страна и на 15 км от българска.
Финансовото участие на ЕС е под формата на безвъзмездни средства, съфинансиращи 50% от общите допустими разходи за проучването. Така на практика останалите 50% трябва да бъдат осигурени от България и Румъния.
Мостът ще подобри както транспортната, така и военната мобилност между България и Румъния“, е записано още.
Другите проекти
Европейската комисия подкрепя с 807 млн. евро общо 38 проекта, които ще модернизират ключова транспортна инфраструктура в ЕС до двойна употреба както за граждански, така и за отбранителни цели. Проектите са избрани сред подадените кандидатури по третата покана за предложения в областта на военната мобилност по Механизма за свързване на Европа (CEF).
Резултатите от третата и последна покана за военна мобилност в рамките на CEF Transport показват, че има ясна необходимост държавите-членки да подобрят двойното използване на нашата транспортна система", заяви комисарят на ЕС по транспорта Адина Валеан.
По думите й всички финансирани проекти ще допринесат за по-добра европейска инфраструктура и ще завършат липсващите връзки както за военна, така и за гражданска употреба.
Нейните коментари бяха повторени от директора на Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) Палома Аба Гароте, която заяви, че Европа се нуждае от транспортна инфраструктура с двойна употреба, за да подобри своята военна мобилност.
Тези нови 38 проекта ще подобрят стратегическата инфраструктура, както и TEN-T мрежата, така и военната мрежа на ЕС и допринасят за сигурността и отбраната на нашия континент.“
Някои примери за проекти по тази покана включват изграждане и модернизиране на железопътни линии, модернизиране на пътни участъци от мрежата и подобряване на инфраструктурата с двойна употреба в морските пристанища, летищата и вътрешните водни пътища.
Общият бюджет на пакета за военна мобилност на CEF е 1.7 млрд. евро и вече е напълно изразходван след подбора на тези 38 проекта.
Следващи стъпки
След като държавите членки одобрят тези 38 проекта, Комисията ще приеме официално решението за финансиране и след това CINEA ще започне подготовката на споразуменията за безвъзмездни средства с бенефициентите. Превеждането на парите ще се случи, едва след като Европейската комисия приеме съответното решение за това.