ЕК понижи съществено очакванията си за българската икономика за 2022 г.
Брюксел нарежда страната сред най-бавноразвиващите се в ЕС, което е предпоставка за допълнително изоставане в стандарта на живот
Икономиката на България ще нарасне с 3.8% през тази година, според есенната икономическа прогноза на Европейската комисия. Това е лека ревизия в посока нагоре спрямо пролетния доклад, в който се очакваше ръст от 3.5%. Дори и с подобрението обаче България остава сред най-бавноразвиващите се държави в Блока за тази година, което е предпоставка за допълнително изоставане от останалите държави членки.
Според новата прогноза на ЕК растежът на страната тази година ще бъде по-силен само от този на най-голямата европейска икономика – германската, която изпитва сериозни затруднения с веригите на доставка, както и от Финландия и Чехия.
Освен това за следващата година Комисията съществено е свила очакванията си за растежа на българската икономика. Европейската институция вече прогнозира едва 4.1% ръст, което е понижение с 0.6 пр. пункта спрямо предишната оценка. Това означава, че догодина България отново ще бъде сред „догонващите“, а растежът ѝ ще бъде по-слаб от средния за еврозоната, който се очаква да бъде 4.3%. По-слаб растеж от българския догодина се очаква само в Белгия, Естония, Финландия, Франция, Литва, Люксембург, Нидерландия, Дания и Швеция.
Новата прогноза на ЕК контрастира силно с тази на финансовото министерство, което под ръководството на служебния министър Валери Белчев обяви миналия месец, че очаква 4% ръст за тази и 4.9% за следващата година, което би било най-високия икономически растеж от 15 години насам. Стойностите, обявени от Европейската комисия, са близки до прогнозираните и от Световната банка.
Като цяло Комисията очаква износът и потреблението, както и Плана за възстановяване и устойчивост, да бъдат двигателите на икономиката през следващата година. ЕК прогнозира, че бюджетният дефицит догодина ще се свие до 2.8%, а съотношението между брутния вътрешен продукт на страната и дълга ще се запаси на нивото от около 26.7%.
Ниските нива на ваксиниране и високите цени на енергията представляват краткосрочни предизвикателства пред възстановяването, посочва в доклада си за България ЕК. Експертите са на мнение, че предвид ниските нива на ваксиниране в страната и въведения зелен сертификат за различни обществени дейности ще се ограничи частната консумация за няколко месеца, докато не се постигнат по-високи нива на ваксинация.
В следващите две години Комисия очаква разширяването на потребителското търсене да продължи предвид липсата на кадри в определени ниши и силната кредитна активност. Износът на стоки се очаква да расте паралелно с външното търсене, докато износът на услуги се предвижда да се възстанови постепенно.
Според ЕК инфлацията в България тази година се очаква да се ускори до 2.4%, а догодина – до 2.9% на гърба на високите цени на енергията и техните вторични ефекти. Прогнозата е през 2023 г. инфлацията да се забави до 1.8%, тъй като се очаква тези ефекти да се разсеят.