ЕК ще инвестира в слънчеви панели, за да елиминира руската енергийна зависимост
Целите в областта на климата трябва да се превърнат в действия, твърди Чарлз Мур от Ember
Европейската комисия (ЕК) заяви, че ще направи "каквото е необходимо", за да възстанови производството на слънчеви панели в Европа, предава Euronews. Еврокомисарят по енергетика Кадри Симсон обяви новината, като част от плановете на блока да намали зависимостта си от руския газ възможно най-бързо.
Трябва да върнем производството на слънчеви панели обратно в Европа и Комисията е готова да направи всичко необходимо, за да се случи това. Разглеждаме възможностите за финансиране", каза Симсон на конференцията за слънчевата енергия в Брюксел.
Къде се произвеждат повечето слънчеви панели?
Китай е световен лидер в производството на слънчева енергия, като е инсталирал повече от 30.1 GW фотоволтаичен (PV) капацитет от 2019 г насам. Като нация с най-голямо население и въглероден отпечатък, този ангажимент към възобновяемата енергия е окуражаващ. САЩ, Индия, Япония и Виетнам се нареждат на следващите място в списъка на най-добрите производители на слънчева енергия.
Малко количество слънчеви панели се произвеждат в Европа. Държавите, които в момента ги произвеждат, са Италия, Франция и Словения.
Колко слънчева енергия използва ЕС в момента?
Ръстът на слънчевата енергия в Европа се ускорява от година на година, тъй като Блокът се ангажира да разчита на повече възобновяеми източници за своите енергийни нужди. Слънчевите панели генерираха рекордните 10% ръст на слънчевата електроенергия в ЕС през юни-юли 2021 г., в сравнение със същия период на 2018 г.
Седем държави от ЕС са генерирали над една десета от електроенергията си от слънчеви панели през юни-юли 2021 г.: Холандия (17%), Германия (17%), Испания (16%), Гърция (13%) и Италия (13%) са водещи, според енергийния мозъчен тръст Ember.
От юни-юли 2018 г., Унгария също е увеличила своя "слънчев дял" 4 пъти, докато Холандия и Испания са го удвоили. Естония и Полша са преминали от почти нула слънчева енергия през 2018 г. до 10% и 5% съответно през юни-юли 2021 г. Освен това, за първи път слънчевата енергия изпревари въглищната енергия в Унгария през лятото на 2021 г., нещо, което вече беше постигнато предходната година в Гърция и Португалия.
Европа имаше рекордно лято за слънчева енергия, но тепърва ще използва пълния си потенциал. Крайностите на времето дадоха на правителствата спешен сигнал за събуждане и сега те трябва да превърнат целите в областта на климата в действия за климата, като засилят внедряването на слънчевата енергия", казва Чарлз Мур от Ember.