Екологичен проблем ли са употребяваните вейп устройства?
Три четвърти от британците, използващи вейп устройства, посочват, че не рециклират употребяваните продукти, които съдържат ценни и опасни материали. В последните години популярността им се увеличи драстично, а днес предлагането им е огромно, пише ESGnews.bg.
Вейповете са рекламирани като по-здравословна алтернатива на тютюнопушенето, но са налице все повече притеснения за влиянието на индустрията върху околната среда. Повече от 1.3 млн. употребявани устройства се изхвърлят във Великобритания всяка седмица, става ясно от проучване на компанията за рециклиране Material Focus.
Замърсяването с вейп е огромен проблем за околната среда“, казва Кок Ян Ман, главен изпълнителен директор на организация с нестопанска цел Green Wings Project. „Използваните устройва съдържат материали, като алуминий, литий и неръждаема стомана. Всички те могат да се използват и за направата на автомобили и са покрити с пластмасова обвивка“, допълва той.
Ще забранят ли британските власти вейп устройствата?
До края на 2023 г. се очаква да се приеме план за борба с отпадъчните продукти, което е част от по-широка регулация на остатъците от електронни устройства.
Малка обаче е вероятността да се въведе пълна забрана на вейповете. Новите мерки по всяка вероятност ще са насочени към производителите и ще ги задължат да произвеждат продукти, които лесно могат да бъдат рециклирани.
Това може да означава, че в бъдеще ще станем свидетели на продажбата на все повече вейпове с възможност за повторна употреба. Компаниите от сектора може да бъдат задължени и да плащат такса за рециклирането на използваните продукти.
Защо вейповете се рециклират толкова трудно?
75% от потребителите във Великобритания казват, че никога не са рециклирали използваните устройва, според данни на Green Wings Project. Голяма част от тях не знаят какво да правят с устройствата, направени с литиева батерия.
Използваните вейпове изхвърлят токсични химикали в околната среда, докато корпусът им се разпада на вредна микропластмаса. Ако се повредят при изхвърлянето си, литиевите батерии могат да причинят пожари в заводите за отпадъци.
Средно в едно вейп устройство има по 0.15 гр литий. Това означава, че от изхвърлените 1.3 млн. устройства седмично в природата остават по над 10 тона литий на година. Това количество е достатъчно за направата на 1 200 електрически автомобила.
Къде се рециклират устройствата във Великобритания?
Според настоящото законодателство, магазините трябва да взимат обратно използваните устройства безплатно и да ги рециклират. Това обаче едва ли е известно на повечето потребители, предупреждават от местната асоциация. Ето защо от Green Wings Project казват, че са създали първата система за пълно рециклиране на употребяваните устройства. От началото на годината с нейна помощ са рециклирани повече от половин милиона вейпа.
От организацията посочват, че предоставят тези устройва на голям брой фестивали и концерти с цел да насърчат рециклирането. Британците, които върнат 10 употребявани устройства, могат да получат по едно ново от друга компания в сектора.
Експертите на Острова смятат, че в бъдеще и супермаркетите могат да помогнат за разрешаването на този проблем, като събират старите вейпове, предавайки ги за рециклиране.