„Ел Би Булгарикум“ ще строи кравеферма с израелски IT решения
Министърът на икономиката очаква недостиг на мляко в Европа и държавното млекопреработвателно дружество може да се възползва
Израелската технологична компания Akol има интерес да се включи в проекта на „Ел Би Булгарикум“ за изграждане на собствена кравеферма. За амбициите на българското държавно дружество да има собствена млечна ферма стана ясно още в началото на годината, когато от Саудитска Арабия също заявиха интерес към изграждането на такава в България, с потенциал тя да се превърне в най-голямата в страната и региона.
Новината днес дойде от Израел, където министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов се срещна с ръководствата на компании в животновъдството, производството на млечни продукти и разработчици на софтуерни решения в сектора.
IT решения във фермата
Akol разработва IT продукти и решения, които могат да се използват от земеделските стопани, за да увеличат производителността. Специализиран софтуер управлява кравефермите, като в реално време дава пълна информация за всяко животно и анализира какво в храненето и отглеждането трябва да се промени, за да се оптимизира производството.
Стоянов е обсъдил възможностите за стартиране на общ проект между „Ел Би Булгарикум” и израелската компания, но подробности в съобщението няма.
Планираме държавното млекопреработвателно предприятие да инвестира в собствена кравеферма, като една от възможностите е чрез привличане на чужд инвеститор за този проект”, казва Стоянов.
Akol развива продукта си вече 35 години и следи всички аспекти на тази индустрия в Израел. Тамошните ферми са постигнали едни от най-високите нива в млекодобива в техните ферми – средно по 12 000 литра на година от крава. Техни клиенти са всички производители и преработватели на мляко, съюзи, институции и др.
Това взаимодействие гарантира пълната прозрачност в сектора и по-добра проследимост на целия процес“, допълва министърът.
Технологична кравеферма
За да черпи опит и пример, министър Стоянов е посетил и една от най-големите кравеферми в Израел – тази в Шовал, където му е представен целия процес на управление. От Akol обясняват, че там всички дейности са максимално автоматизирани и оптимизирани – на покривите на фермата са разположени слънчеви панели, произвежда се биодизел и се предоставя тор за земеделието.
Целта ни е българската държавна компания да инвестира в подобна ферма, тъй като има недостиг на мляко в Европа и това ще бъде проект, който има сериозен потенциал”, коментира икономическият министър.
Бялото твърдо саламурено сирене, независимо от търговската марка, в Израел се нарича “българско сирене”. Стоянов е обсъдил с едно от най-големите млекопреработвателни предприятия в Държавата Израел, Tarra-Industry, възможността за повече внос на хранителни продукти от България и други съвместни проекти.
За Akol
Преди десетилетия израелските млекопроизводители се изправят пред затруднение – как да осигурят мляко на бързо растящото население в страна, която е две трети пустиня, с малко пасища? Тогава те решават да се обърнат към технологиите и разработват оборудване, което увеличава производителността – от системи за охлаждане до измервателни уреди за мляко и биометрия, които в последствие направиха израелските крави най-продуктивните в света.
Системата на Akol може да се използва, като се поставят сензори на всевъзможни места – върху дървета, лози и полета или се прикрепят към крави, системи за доене, контейнери за фураж и всякакво друго подходящо място. Устройствата записват данни за околната среда, температура и влажност, колко животни ядат, активност сред животните, почвени условия за растенията, ниво на вредители в района и много други. И всичко това се използва за отглеждането на животните.