„Елаците-Мед“ добива най-бедната руда в света, но технологиите я движат напред
Компанията успява да осигурява стабилност и благоденствие за целия регион вече близо 25 години
Вертикално излитане и хоризонтален полет – швейцарски дрон от последно поколение прелита над терена на медната руда на „Елаците-Мед“ в Етрополе. Дронът прави подробна геодезична снимка на цялата площ само за два часа и работи над рудата на предприятието от 2021 г. За сравнение само преди няколко години на предишните дронове са били необходими 3-4 дни, за да го облетят. Подобни иновации въобще не са изключение, когато говорим за минната индустрия.
Технологичната революция, която се случва в сектора, дава на медодобивното предприятие шанса да продължи да работи, подобрявайки ефективността си. Компанията осигурява стабилност за целия регион на Средногорието и Етрополе, въпреки че добива и обогатява най-бедните на мед руди в света.
И ако в началото на 2001 г. след искане за среща на „Елаците-Мед“ с банките за кредитиране те отговарят, че „не възнамеряват да инвестират в подобни разговори“, то повече от две десетилетия по-късно предприятието неколкократно доказва, че може да оцелее и в най-трудните времена.
„Елаците-Мед“ АД е част от индустриална група „Геотехмин“ и развива дейността си добив и обогатяване на медни руди в пет общини – Етрополе, Златица, Мирково, Чавдар и Челопеч. То е приватизирано от Групата „Геотехмин“ през 1999 г., след което под ръководството на проф. дтн инж. Цоло Вутов влага много усилия за оцеляването, определяйки ролята му на водещо предприятие в страната.
Фактор за стабилност
Компанията е един от най-големите работодатели у нас като от двете страни на планината за нея работят 2050 души, които получават двойно по-високи заплати от средната за страната. От данни на Института за пазарна икономика (ИПИ) за приноса на „Елаците-Мед“ АД за социално-икономическото развитие в района на Средногорието и Етрополе става ясно, че средната брутна месечна заплата през 2022 г. е 2649 лв. Освен че е двойно над средното за България, е и с 10% над това за добивната промишленост в страната като цяло. Така дружеството се нарежда сред 25-те нефинансови предприятия в България с най-висок директен принос за домакинските бюджети – разходите за персонал на компанията достигат 88.5 млн. лв. за 2022 г.
Големият брой на работниците и високите възнаграждения в компанията дават много дълбок ефект на регионалната карта.
Националната статистика не отчита ефекта как голямата компания променя картинката относно възнагражденията в малките общини, в които работи, предимно в Етрополе и Мирково. Така, според официалните данни, средната заплата в Етрополе за 2021 г. е 1087 лв., но те не отчитат приноса на „Елаците-Мед“, тъй като регистрацията на дружеството е в Мирково. За Мирково статистиката не дава информация, защото според Закона за статистиката, в главата „Опазване на статистическата тайна“ се казва, че Националният статистически институт (НСИ) не може да публикува директно индивидуални статистически данни.
„В точка 3 казват „ние нямаме право да публикуваме данни, когато едното наблюдение, в случая „Елаците-Мед“, носи над 85 на 100 от общата стойност на параметъра. Тоест, ако „Елаците-Мед“ носят над 85% от произведената продукция в Мирково, което е факт, статистиката няма право да ги публикува и пише, че данните са конфиденциални“, обясни Петър Ганев от ИПИ.
Принос за хората
Данните на института дават представа за важността на компанията, както за местно, така и за национално ниво. „Елаците-Мед“ е втората най-голяма индустриална компания на територията на София (област) по приходи от своята дейност, както и сред трите най-големи работодатели в региона.
През 2022 г. „Елаците-Мед“ осигурява 22.2% от всички работни места и 28.6% от работните места в частния сектор на територията на Средногорието и Етрополе.
Ролята и приносът на „Елаците-Мед“ именно в този район са особено интересни, тъй като това е общината, в която компанията има най-голям принос – като нает персонал, изплатени възнаграждения и плащания към местния бюджет. С общо 820 работници или 40% от персонала на дружеството, наети от района на Етрополе, „Елаците-Мед“ доминира местния пазар на труда – над половината (57%) от всички работни места в частния сектор в Етрополе и 38% от всички работни места в частния и обществения сектор на територията на общината. Значим брой идват и от Пирдоп, Златица и Мирково – по над 200 души от всяка община, както и от Чавдар и Челопеч – по около 70-80 души и от Антон – над 30 души.
...и за общините
Концесионните плащания към общините от района на Средногорието и Етрополе отличават „Елаците-Мед“ от други големи данъкоплатци в страната, тъй като дават много голям финансов ефект на местно ниво и са директно обвързани с качеството на живот.
Дружеството изплаща близо 16.9 млн. лв. като концесионни възнаграждения през 2022 г. Това са 15.4% от всички концесионни възнаграждения за добив на подземни богатства в страната и 27.7% от концесионните възнаграждения за добив конкретно на метални полезни изкопаеми.
През 2022 г. най-голямото концесионно плащане на „Елаците-Мед“ е към община Етрополе – 3.6 млн. лв. Плащанията на дружеството през концесия, местни данъци и такси и дарения, формират 67% от собствените приходи на общината. Най-голям процент – 73% от собствените приходи, дружеството формира в община Мирково, където компанията плаща близо 2.7 млн. лв.
В община Чавдар концесионното възнаграждение е 1.3 млн. лв. По-малки по размер са концесионните плащания към общините Челопеч и Златица – съответно 557 хил. лв. и 285 хил. лв. за 2022 г.
"Общият принос на „Елаците-Мед“ към собствените приходи в бюджетите на общините в района на Средногорието и Етрополе е над 11.5 млн. лв. през 2022 г. В тази сума влизат изплатените концесионни възнаграждения, местни данъци и такси и направени дарения директно към общините. Ако добавим и даренията към общински заведения, сумата нараства на 14 млн. лв.
Общият принос на компанията за собствените приходи в местните бюджети достига 4.9 млн. лв. за община Етрополе, 3.3 млн. лв. за община Мирково и 1.5 млн. лв. за община Чавдар. Благодарение на направените концесионни плащания към местните власти, внесените местни данъци и такси и направените дарения директно към общините, „Елаците-Мед“ има огромна роля за формиране на собствените приходи на общините в района.
Най-бедната на мед руда
Работата в мината не спира 24 часа като на годишна база от нея се извличат 16.2 млн. тона руда, а от нея се добива около 200 тона меден концентрат, който през последните години е с все по-ниско съдържание на мед – 0.285 на сто, а през 2024 г. прогнозите са да падне до 0.265%.
След като се добие рудата в Етрополе, тя се троши на едро в специален корпус и се транспортира до обогатителната фабрика чрез 6.5-километров тунел, от другата страната на планината, в Мирково. Съоръжението е уникално за Балканите, а целта му е крайният продукт – меден концентрат – да стига по-близо до купувача – преработващото предприятие „Аурубис“. Част от него се продава и на международния пазар.
С ангажимент към кръговата икономика „Елаците-Мед“ има специално трошачо-пресовна инсталация, където части от минния отпадък или т.нар. „откривка“ не се изхвърлят, а се преработват и се използват в пътното строителство.
Компанията има две депа за отпадъци от дейността си - на рудника и на територията на Обогатителния комплекс, от които до момента се рекултивирани около 600 дка. На възстановените терени са залесени явор, акация, бреза, бял бор и др., като продължават да се полагат грижи за растителността с помощта на местните горски стопанства. Процесът на рекултивация продължава като територията е залесена с явор, акация, бреза като не спират да се полагат грижи за растителността.
Още за технологиите
Всяка машина в предприятието разполага с таблет и GPS и се наблюдава от диспечерски център с нова американска система за управление на производството на рудника. Чрез нея се е подобрила производителността с 18.9%, тъй като се оптимизира броят на автосамосвалите и се намаляват престоите на товарни и разтоварни пунктове. Това, от своя страна, намалява вредните емисии и облекчава работата на екипа.
За да се следи как работи мината е създадено и мобилно приложение през 2021 г. – през него навсякъде и по всяко време може да се види къде са самосвалите, как работят сондите, кой оператор управлява, както и да се разгледат всички автоматизации на цялото предприятие.
Обновяването на минната механизация не спира, тъй като техниката се сменя на всеки десет години. Последно нов електрически багер HITACHI заменя два дизелови багера, спестявайки както гориво, така и 1500 тона въглероден диоксид.
Бъдещи планове
Именно новите технологии спомагат за преоценката на ресурса на медни руди в находището и концесионният срок е удължаван два пъти – до 2031 г. И ако световната практика е максималната ефективност за сметка на живота на мината, то за „Елаците-Мед“ важни са хората и осигуряването им на сигурност и стабилност в следващите 20 години. Затова и въпреки все по-трудните предстоящи години дружеството иска да удължи живота на рудника с още 10 години до 2041 г. Документите вече са внесени в Министерство на енергетиката като процесът би трябвало да приключи до 2025 г. Планираните инвестиции в комплекса за този период са 1.3 млрд. лв.
Силните години минаха – 2020, 2021 година, защото цените бяха високи. Цената на извличания материал сега е между 8200-8500 хил. долара на тон“, казва изпълнителният директор на „Елаците-Мед“ инж. Драгомир Драганов.
Той обясни, че най-критичната ниска цена, на която предприятието може да работи рентабилно, е над 7000 хил. долара на тон.
В плановете на компанията присъства и развитието на зелената енергия. В комплекса вече има един малък соларен парк, но предстои изграждането на по-голям такъв с мощност 49 MWp, с който вече ще могат да се покрият около 20% от нуждите от електроенергия на предприятието.