Електронни винетки заменят стикерите
Новата система вероятно ще влезе в сила от 2017 г.
Правителството ще въведе нова електронна система, чрез която електронна винетка ще замени сегашните стикери за автомобилите. Предвижда се за товарните автомобили да бъде въведена тол такса според изминатото разстояние. Новата система вероятно ще влезе в сила от 2017 г., а за 2016 г. не се предвижда поскъпване на винетните такси за леките коли. Това съобщи регионалният министър Лиляна Павлова вчера по време на форум за транспортната инфраструктура, организиран от Световната банка. Според транспортния министър Ивайло Московски тол таксите трябва да се въведат възможно най-бързо, защото иначе няма как да се осигурят средства за поддържане на магистралите и шосетата, предава в. „Сега“.
Промяната в системата за плащане за ползването на пътищата има за цел да направи така, че най-много да плаща този, който най-много пътува, съобщи министър Павлова. Шефът на пътната агенция Лазар Лазаров допълни, че леките автомобили ще продължат да плащат пътните такси по винетната система - тоест за изминато време, но ще купуват електронни винетки. Според Лазаров цената им няма да се вдига.
Годишната винетка с цена от 67 лв. е най-предпочитана сред водачите на леки автомобили у нас. Лиляна Павлова коментира, че след анализа на Световната банка, който се очаква в края на октомври месец ще има предложение за това какви ще бъдат актуализациите и откога. „Те ще предложат параметрите, а правителството ще вземе решение", уточни тя. Според министъра на регионалното развитие има и опити за измами с винетките - местят се на различни автомобили и т.н., затова целта е те да бъдат издавани за съответния номер кола и след като са електронни, да се купуват и проверяват електронно с трафик камерите.
Транспортният министър алармира за незабавна промяна на тол системата за платено преминаване през магистралите - особено за товарните автомобили. Според Московски, ако държавата не получава достатъчно пари и продължава да строи нови шосета и да ремонтира стари, не може да поддържа пътищата в добро състояние.
По думите на Московски има сериозни различия между начина на управление на пътната инфраструктура у нас и в съседни страни, което не е в полза на България. Като пример той посочи транзитните пътни такси за еднакво разстояние от 400 км. У нас дневната винетка за товарен камион е около 10 евро, в Австрия - около 142 евро, в Словения и Германия - около 100 евро. "Това е изключително голям дисбаланс", категоричен е министърът.
Московски е смята, че системата на таксите за ползване на пътищата е неефективна. Годишните приходи от винетни стикери в България са около 160 милиона лева, а за базовата поддръжка на пътната мрежа, и то на основните коридори, се дават 600 милиона лева. "Това означава, че сме неспособни да поддържаме мрежата, а да не говорим да инвестираме и да я развиваме без еврофондове", добави той.