Eнергийната криза в Европа продължава да ескалира
Правителствата са принудени да харчат милиарди, за да защитят бизнеса и потребителите от рязко нарастващите сметки
Енергийната криза в Европа се задълбочава, тъй като Русия допълнително ограничава износа на природен газ, принуждавайки правителствата да харчат милиарди, за да защитят бизнеса и потребителите от рязко нарастващите сметки, докато регионът е на прага на рецесия, пише CNN Business.
Европейските референтни цени на природния газ скочиха с 28% в понеделник сутринта до 274 евро (272 долара) за мегаватчас – първият ден на търговия, след като руският енергиен гигант “Газпром” спря за неопределено време потоците през жизненоважния тръбопровод „Северен поток 1“ , твърдейки, че е открил изтичане на петрол в турбина.
Миналата година тръбопроводът достави около 35% от общия внос на руски газ в Европа. Но от юни "Газпром" намали потоците по "Северен поток 1" до само 20% от капацитета си, позовавайки се на проблеми с поддръжката и спор за липсваща турбина, попаднала в западните експортни санкции.
Решението на Москва да не отвори отново тръбопровода в събота породи опасения, че ЕС може да изпита недостиг на газ тази зима, въпреки успешните усилия за пълнене на резервоари за съхранение. Подобни страхове в Обединеното кралство повишиха фючърсите на природния газ на едро с повече от една трета в понеделник.
Новината за затварянето на тръбопровода за неопределено време в петък накара еврото да падне под $0.99 в понеделник – най-ниското му ниво от 20 години насам. Паундът достигна 1.14 долара до най-ниското си ниво от 1985 г., тъй като търговците се тревожеха за щетите, които потенциално драстичният енергиен недостиг може да има върху регионалната икономическа дейност и държавните бюджети.
Някои държави се готвят да похарчат много, за да се опитат да ограничат болката от енергийната криза.
В неделя германското правителство обяви пакет от 65 млрд. евро, за да помогне на домакинствата и компаниите да се справят с нарастващата инфлация. Германия, най-голямата икономика в Европа, е особено зависима от износа на газ от Русия за захранване на своите домове и тежка промишленост.
Заедно с предишните мерки, това довежда общия размер на държавната подкрепа до 95 млрд. евро, което се равнява на около 2.5% от германския БВП”, каза Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg.
Лиз Тръс, която тази седмица ще наследи Борис Джонсън като министър-председател на Обединеното кралство, е подложена на огромен натиск да обяви повече помощ за домакинствата и бизнеса, тъй като сметките за енергия растат рязко.
Тръс обмисля пакет от 100 млрд. британски лири (115 млрд. долара) за подпомагане на домакинствата за нарастващите разходи за живот - включително подкрепа за плащане на сметки за енергия, според доклад на The Sunday Times, който цитира неназовани източници от финансовия отдел на страната.
Ако е така, това би надхвърлило цената на схемата за отпуск за пандемия в страната, в която правителството субсидира заплатите на работниците, за да предотврати масови съкращения, с около 30 млрд. паунда (34 млрд. долара).
Подготовка за зимата
Месеци наред ЕС поддържаше енергийните си резерви за по-студените месеци, когато потреблението на газ скочи, заради страхове, че Русия ще намали още повече доставките си на синьо гориво.
Москва вече спря да изпраща газ на няколко „неприятелски“ европейски страни и енергийни компании заради отказа им да плащат за газ в рубли, както настоява Кремъл, а не в евро или долари, посочени в договорите.
Съобщението за "Северен поток 1" в петък дойде само часове след като страните от Г-7 се съгласиха да наложат таван на цената, на която Русия може да продава петрола си в опит да ограничат приходите, които Кремъл използва за финансиране на войната си в Украйна.
Говорител на Siemens - германският производител на съобщаваната за дефектна турбина на “Северен поток 1” - каза в петък, че течът на масло не е "техническа причина за спиране на експлоатацията".
Независимо от това, ние вече посочихме няколко пъти, че има достатъчно допълнителни налични турбини в компресорната станция „Портовая“, за да може „Северен поток 1“ да работи“, заяви говорителят.
Тъй като енергийното противопоставяне се засили, страните от ЕС бързо напълниха своите газови хранилища до 82% от капацитета си, според данни на Gas Infrastructure Europe - надхвърляйки целта от 80%, която служителите са поставили за страните да постигнат преди ноември.
Въпреки сериозния риск от недостиг на енергия, ние все още очакваме по-голямата част от Европа да премине през студения сезон, без да се налага да затваря значителни части от индустрията чрез широкомащабно разпределяне на доставките на газ“, каза Холгер Шмидинг.
Европейските лидери обаче знаят, че трябва да направят повече, за да избегнат широко разпространените трудности и да ограничат последиците от рецесията. Министрите на енергетиката на ЕС ще проведат извънредна среща в петък, за да обсъдят планове за подпомагане на защитата на европейците от най-лошото покачване на цените на енергията.
Първоначалните идеи включват механизъм, който отделя цените на електроенергията от цените на едро на природния газ и да се предлага спешен кредит за енергийни компании, изложени на риск от фалит, според проектодокументи, прегледани от Reuters.