Енергийният министър не вижда проблем с договора за доставка на газ през Турция
Постигнатото от служебния кабинет споразумение между „Булгаргаз“ и „Боташ“ все пак ще се предоговаря от редовното правителство
Българската държава не е ощетена от ценообразуването по споразумението между „Булгаргаз“ и турската „Боташ“, но все пак ще се търсят начини то да бъде предоговорено. Това стана ясно от думите на енергийния министър Румен Радев по време на изслушване в парламента днес.
Изслушването беше поискано от лидера на БСП Корнелия Нинова, след като в няколко медии се появи информация, че договорения по времето на служебния енергиен министър Росен Христов дългогодишен договор за капацитет засяга обществения интерес, не е в полза на българската държава и се използва за параван за доставката на руски газ у нас през инфраструктурата на южната ни съседка.
Обвързващите ни ангажименти в споразумението между „Булгаргаз“ и турската държавна енергийна компания „Боташ“ не са малко, но има и свобода – именно в нея се надяваме да постигнем по-добри условия по време на договарянето в момента с турската компания“, каза Радев пред депутатите, цитиран от БТА.
Енергийното министерство вече започна пълна проверка на целия процес по сключването на договора, който беше подписан в началото на тази година от служебното правителство на Румен Радев и беше определяно като „ключово“ за енергийната ни сигурност.
Днес пред депутатите Радев отново подчерта, че подписаният документ е споразумение, в рамките на което текат преговори и договорените клаузи имат възможност да се оптимизират и предоговорят. Споразумението е с гриф, който го пази от изнасяне на информация.
Министър Радев добави, че цената, по която „Булгаргаз“ ще купува природен газ по това споразумение, е тази, която българската компания договори с доставчика. Енергийният министър поясни, че първото плащане по споразумението става на терминала в Турция и това е договорената между „Булгаргаз“ и съответния доставчик цена. Впоследствие има прехвърляне на тези количества природен газ на входна точка „Странджа“, където се довършва плащането с такса. Министърът обаче не коментира размера ѝ
Това е моделът. При него няма ощетяване на интереса“, заяви Радев.
По думите му "Булгаргаз" има и ясен контрол на произхода на природния газ чрез сертификатите, които директно получава от търговеца, от когото купува синьото гориво, а не от "Боташ".
Със споразумението между „Булгаргаз“ и турската държавна енергийна компания „Боташ“ се осигурява достъп на българския обществен доставчик до турската инфраструктура за периода 1 януари 2023 г. – 31 декември 2035 г., посочи министърът на енергетиката.
Той изтъкна, че споразумението е и за покупко-продажба на природен газ. Според него вероятно има възможност за предоговаряне, въпреки че споразумението е правнообвързващо. То дори вече е произвело ефект, чрез доставки на природен газ през април тази година. Въпреки това Министерството на енергетиката ще се опита да преразгледа и предоговори клаузи от него. Условията за прекратяване на договора с „Боташ“ са тежки, коментира още министър Радев.