Ерата на лесните пари свърши, а сметката тепърва се задава
Не само банките и имотите ще усетят тежките последици от паричното затягане и високите лихви
Ерата на лесните пари свърши и пазарите усещат пробождането от най-резкия скок на лихвените проценти от десетилетия. Колапсът на американската банка Silicon Valley Bank (SVB) в началото на март след тежки загуби на облигационния ѝ портфейл, тъй като лихвите се покачиха, беше сигнал за събуждане за пазарите, че затягането на паричната политика вероятно ще донесе още повече болка.
От края на 2021 г. големите развити икономики, включително Съединените щати, еврозоната и Австралия, повишиха лихвените проценти с почти 3300 базисни пункта колективно.
Ето един поглед към някои потенциално проблемни точки, представени от Reuters.
Банките
Банките остават начело на списъка с притеснения след колапса на SVB, както и принудителното сливане на Credit Suisse с UBS, което предизвика смут в банковия сектор.
Инвеститорите са нащрек кои други банки може да седят върху нереализирани загуби в държавни облигации, чиито цени са спаднали рязко с повишаването на лихвите.
Загубите от облигационния портфейл на SVB подчертаха подобни рискове за гигантските чуждестранни облигации на японските кредитори, които носят над 4 трилиона йени (30 милиарда долара) нереализирани загуби.
Акциите на японските, европейските и американските банки, макар и извън скорошните дъна, все още са доста под нивата, наблюдавани точно преди колапса на SVB.
Край на купона
Както показа сривът на SVB, стресът в технологичния сектор може бързо да се разпространи в цялата икономика.
Технологичните гиганти, като Alphabet, Amazon и Meta сложиха край на бурното наемане на хора и дори започнаха масови съкращения през март.
Пазарите на жилища в американските технологични центрове, като Сиатъл и Сан Хосе, се охлаждат по-бързо, отколкото в други региони, казва брокерът на недвижими имоти Redfin Corp.
Що се отнася до търговските площи, преструктурирането на Pinterest ще накара компанията за социални медии да напусне офисите си.
Инвеститорите, които са предпазливи заради глобалния стрес, трябва да държат погледа си върху Силициевата долина, тъй като сътресенията в тази основна индустрия в САЩ причиняват вторични трусове в Европа и извън нея.
Рискове от фалити
Покачващите се лихви представляват заплаха за компаниите с подинвестиционен клас, които трябва да плащат, за да рефинансират падежиращия си дълг и рискуват да изпаднат в неизпълнение за задълженията си.
S&P очаква просрочията в САЩ и Европа да достигнат съответно 3.75 и 3.25% до септември, повече от два пъти спрямо 1.6 и 1.4% през септември 2022 г. Песимистичните прогнози от 6 и 5.5% не са изключени, се казва в анализа на компанията.
Стратегът на Deutsche Bank Джим Рийд написа тази седмица, че „корпорациите са по-задлъжнели сега, отколкото по време на голямата финансова криза и този цикъл в крайна сметка може да бъде по-фокусиран върху корпоративното неизпълнение спрямо финансовите.“
Криптозима
След като се възползваха от притока на пари по време на ерата на лесните пари, криптовалутите бяха пометени от вълната, образувала се след лихвените повишения миналата година. Отскоро те пак започнаха да печелят, което се дължи на сигналите, че Фед спира с повишенията заради опасения, че ще рухнат още банки.
Биткойн неочаквано се облагодетелства от по-широките пазарни сътресения, като скочи с около 40% само за 10 дни. Анализаторите приписват печалбите на пазарните очаквания, че повишенията на лихвените проценти наближават своя връх, поддържат чувствителни към риск активи като биткойн.
Но има причини за предпазливост по отношение на криптоактивите – колапсът на различни високопоставени криптофирми миналата година остави криптоклиентите да поемат големи загуби, докато властите в САЩ предприемат все повече репресии срещу най-големите играчи в криптосектора.
Продава се
Покачващите се лихви действат със закъснение във времето, което означава, че въздействието върху чувствителните към лихвите жилищни пазари все още не се усеща напълно.
Индексът на проблемния дълг, съставен от адвокатската кантора Weil Gotshal & Manges, показа, че недвижимите имоти остават най-закъсалият сектор с известна разлика в Европа и Обединеното кралство.
Икономистите също се притесняват, че търговските имоти може да бъдат следващото парче от доминото, което ще падне, ако глобалните банкови проблеми предизвикат по-широка кредитна криза в сектора с няколко трилиона долари, който вече е под натиск.
Capital Economics каза, че цените на търговските недвижими имоти в САЩ са паднали с 4 – 5% от пика си в средата на 2022 г. и очаква допълнителен спад от 18 – 20%.
Зависимостта на сектора от заеми от малки и средни банки, които предоставят около 70% от неизплатените заеми за търговските имоти, е тревожна, тъй като тези банки са изправени пред натиск върху своята депозитна база, отбелязва фирмата.