Ерик Шмид: Интернет ще се раздели на две до 2028 г.
~ 2 мин.
Ерик Шмид, бивш главен изпълнителен директор на Google и на компанията-майка Alphabet, прогнозира, че още през следващото десетилетие интернет ще бъде разполовен. Едната му част ще се оглавява от САЩ, а другата от Китай, уточнява CNBC.
Шмид е споделил мнението си по въпроса на частно събитие в Сан Франциско в сряда, организирано от инвестиционния поредник Village Global VC. „Какви са шансовете интернет да се фрагментира през годинити?“, попитал по време на дискусията икономистът Тайлър Коуен.
На този въпрос Шмид отвърнал, че според него засега няма да има разцепване, а „по-скоро разклонение на китайски управляван интернет и не-китайски, воден от Америка“. Той изтъква огромните мащаби на азиатската страна – на фирмите и услугите, които се създават там, както фактът, че онлайн бизнесът формира огромна част от Брутния ѝ вътрешен продукт.
„Мисля, че в бъдеще ще видите фантастично лидерство на китайски продукти и услуги“, казва Шмид. Според него обаче съществува опасност заедно с лансирането им да бъде въведен и различен режим на ползване от страна на правителството. Става дума за ограничения по отношение на цензурата и установяването на по-голям контрол.
Шмид дава пример с инициативата „Един пояс, един път“, която цели да увеличи политическото и икономическо влияние на Китай сред останалата част на света, като свърже инфраструктурно десетки държави, улеснявайки търговията им с Пекин. В това число влиза и дигиталната икономика, чието развитие също зависи от определен тип инфраструктура. Според Шмид не е изключено партньорите на Китай да започнат да наемат такава, за която обаче е добре известно, че е обременена от ограничаване на някои свободи.
Думите на бившия изпълнителен директор на американския гигант идват на фона казуса по повторното навлизане на Google в Китай, движено от неговия наследник Сундар Пичай. В рамките на стратегията компанията се нае да разработи цензуриран версия на своята търсачка, така че някои резултати в нея да бъдат заглушавани. Срещу тази идея обаче възроптаха стотици служители, провокирани от потъпкването на някои морални и етични въпроси.