ЕС отваря вратата за „зелен“ водород от ядрени източници
Брюксел вече определи три вида водород, които ще се зачитат към целите на възобновяемата енергия
Европейската комисия финализира правната дефиниция на „зеления“ водород, публикувайки нови правила днес. Те „отварят вратата“ на част от водорода, произведен в ядрени енергийни системи, да се зачита към целите на ЕС за възобновяема енергия, сигнализирайки победа за про-ядрена Франция.
С тях се премахват изискванията за допълнителност за електролизерите, свързани към мрежи, които са до голяма степен декарбонизирани чрез ядрена енергия.
Водородът е в основата на плановете на Европа за декарбонизация на тежката промишленост и правилата имат за цел да стимулират инвеститорите и индустриите да преминат от водород, произведен от изкопаеми горива, към водород, произведен от възобновяема електроенергия.
Европарламентът и участниците във водородната индустрия призоваха за не толкова строги правила от първоначално предложените, за да се улесни разрастването на зараждащия се сектор. Но други, особено екологични организации, настояха за строги правила, за да се гарантира, че усилията за електрификация не са компрометирани и че правилата не подкрепят по невнимание производството на водород от изкопаеми горива.
В заключителния си делегиран акт Комисията направи някои отстъпки спрямо онези, които призовават за по-меки правила.
Три вида „зелен“ водород
Така Брюксел вече определи три вида водород, които ще се зачитат към целите за възобновяеми източници.
Те включват водород от производствени мощности, директно свързани с нов генератор на възобновяема електроенергия, и такива, които приемат захранване от мрежата, ако местната електрическа зона е имала повече от средно 90% дял от възобновяема енергия през последната година.
Съоръженията могат също да поемат захранване от мрежата в региони, които отговарят на ограничение за ниски емисии на CO2 - потенциално базирано на ядрена енергия - стига производителят да подпише и дългосрочно споразумение за закупуване на електроенергия (PPA) с доставчик на възобновяема електроенергия в техния регион.
Изискването към производителите е или директно да използват новоинсталирана възобновяема енергия, или да подпишат PPA в подкрепа на нови местни проекти за възобновяема енергия. То има за цел да спре производителите на водород да изсмукват съществуващ капацитет за възобновяема електроенергия, което може да рискува да увеличи производството на изкопаеми горива, за да отговори на общото търсене на енергия.
Много обсъжданата клауза за допълнителност ще се прилага от началото на 2028 г. вместо от 1 януари 2027 г., което беше предвидено в проекта. Той уточнява, че водородът се счита за възобновяем само ако инсталациите, осигуряващи го с възобновяема енергия, са започнали да работят не повече от три години по-рано. Мярката има за цел да гарантира, че новите електролизатори, влизащи в експлоатация, няма да „канибализират“ съществуващото производство на енергия от възобновяеми източници.
Въпросът какво ще счита Европейският съюз за „възобновяема енергия“ подхрани спор през последните месеци между Франция и страни като Германия, които казват, че ядрените горива не трябва да се включват.
Държавите от ЕС и законодателите имат два месеца да възразят срещу правилата или те ще влязат в сила.
Спорът между страните относно базирания на ядрени източници водород вече забави преговорите по новите цели на ЕС за възобновяема енергия, които трябва да бъдат възобновени във вторник.