ЕС постигна смекчена сделка за повишаване на енергийната ефективност
Държавите членки ще трябва да постигат нови спестявания всяка година и да променят зелените си цели
Съветът на Европейския съюз и Европарламентът постигнаха споразумение за повишаване на енергийната ефективност в цялата икономика на Блока. Това е част от плана на Брюксел за намаляване на емисиите и диверсификация от руски петрол и газ.
Двете страни се договориха за смекчена сделка за повишаване на енергийната ефективност – с 11.7% до края на десетилетието. Въпреки че е по-амбициозно от първоначалното предложение на Европейската комисия за 9%, то не достига целта от 13%, поставена след нахлуването на Русия в Украйна миналата година.
Новата, по-висока цел е свързана с плана REPowerEU и е за намаление с 11.7% през 2030 г., се казва в изявление на Съвета на ЕС.
Това означава горна граница на крайното потребление на енергия в ЕС от 763 милиона тона петролен еквивалент и 993 милиона тона петролен еквивалент за първично потребление“, се казва още в него.
Ограничението за крайно потребление ще бъде обвързващо за държавите членки, докато целта за потребление на първична енергия ще бъде индикативна, добави Съветът.
Той изисква държавите членки на ЕС колективно да осигурят допълнително намаляване на крайното и първичното потребление на енергия в сравнение с прогнозите за потребление на енергия, направени през 2020 г.
Съветът и Парламентът се съгласиха, че всички държави членки ще допринесат за постигането на общата цел на ЕС чрез индикативни национални приноси и траектории, определени в техните интегрирани национални енергийни и климатични планове (NECP). Заради новата цел ще се наложи тяхната актуализация, която трябва да бъде изготвена през 2023 г. и 2024 г.
Комисията ще изчисли дали всички вноски отговарят на целта от 11.7 % и ако не, ще прави корекции на националните вноски. Формулата за изчисляване на националните вноски към целта бъде индикативна, с възможност за отклонение от нея с 2.5 %. Тя се основава на енергийна интензивност, БВП на глава от населението, развитие на възобновяеми енергийни източници, потенциал за спестяване на енергия и др.
Спестяването на енергия е ключова стъпка за спасяването на планетата. През последните месеци европейците показаха, че са готови и способни да се изправят пред това предизвикателство, а нашата индустрия доказа, че може да оптимизира използването на енергия и производствените процеси. Сега се нуждаем от енергийна ефективност, за да станем още по-системна част от нашето общество и тази преразгледана директива ни помага да направим това", заяви зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс.
Съгласно временното споразумение годишното задължение за спестяване на енергия почти се удвоява, за да се гарантира напредък. Държавите от ЕС ще трябва да постигат нови спестявания всяка година от средно 1.49% от крайното потребление на енергия от 2024 до 2030 г. спрямо сегашното ниво от 0.8%. Те постепенно ще трябва да достигнат 1.9% до края на 2030 г. Това е важен инструмент за стимулиране на енергоспестяването в сектори на крайна употреба като сгради, индустрия и транспорт.
Държавите от ЕС също са задължени да обновяват всяка година най-малко 3% от общата площ на сградите, притежавани от всички нива на публичната администрация. Публичните органи също ще трябва систематично да вземат предвид изискванията за енергийна ефективност при възлагането на обществени поръчки на продукти, услуги, сгради и строителство.
Комитетът на постоянните представители в Съвета и комисията на Европейския парламент, отговаряща за енергийните политики, сега ще трябва да одобрят това временно споразумение, след което парламентът и съветът могат официално да го приемат.
Крайното потребление отчита енергията, консумирана от крайни потребители (като домакинствата), а първичното потребление обхваща всички нужди в дадена страна (включително енергията, която се използва за производство на електричество).
Според данни на Евростат през 2021 г. потреблението на първична енергия в ЕС достигна 1 309 милиона тона петролен еквивалент (Mtoe), което е увеличение от 5.9% в сравнение с 2020 г., но все още под нивото от 2019 г. (1 354 Mtoe). Данните показват, че ЕС се е отдалечил още повече от целта за 2030 г., разстоянието се е увеличило до 16.1% през 2021 г., след като е било най-близо до целта през 2020 г. с едва 9.5% разстояние от нея.
Европейският парламент работи по амбициозен законодателен пакет, известен като „Подготвени за цел 55“. Той включва предложения за изменения на 13 съществуващи законодателни акта и шест нови предложения в областта на климата и енергетиката и заедно със законодателния акт за климата са част от Европейския зелен пакт - пътната карта на ЕС към постигане на нетни нулеви емисии.