Еврокомисията официално прекрати Механизма за наблюдение над България
Механизмът трябваше да работи само три години след присъединяването на страната в ЕС, но продължи 17 години
Европейската комисия официално прекрати Механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния. Този инструмент бе въведен при присъединяването на двете страни към Европейския съюз през 2007 г., за да се стимулира напредъка по въпроси като съдебна реформа, борба с корупцията и организирана престъпност.
Първоначалната идея беше той да съществува само три години, като Брюксел се надяваше за този период двете страни да свършат всичко, което не успяха преди присъединяването. Днешното решение обаче идва близо 17 години след присъединяването на София и Букурещ към Блока.
В специално съобщение на Европейската комисия нейният председател Урсула фон дер Лайен поздрави двете страни за „значителния им напредък“. Това идва дни, след като тя ги даде за пример по време на традиционната ѝ годишна реч за състоянието на Европейския съюз.
От името на българското правителство благодаря на Европейската комисия и на ръководителите на европейските държави за това, че оцениха напредъка на България и Румъния по отношение на прилагането на върховенството на закона и премахнаха специалния механизъм за проверка на нашите държави“, коментира българският премиер акад. Николай Денков.
Според министър-председателят, чието правителство е на власт от три месеца, „премахната е още една бариера да бъдем равноправни с останалите държави от Европейски съюз във всяко едно отношение“.
Той казва, че „скоро трябва да премахнем и останалите – да бъдем приети в Шенген и да се присъединим към еврозоната“.
Историята на Механизма
Последният доклад по Механизма бе от края на 2022 г. и се отнасяше и за Румъния. Последният доклад за България пък е от 2019 г. След него тогавашното правителство на Бойко Борисов заяви, че България спира да се следи по Механизма, но на практика това се случва официално едва сега.
Решението на Европейската комисия да закрие Механизма за наблюдение над двете страни дойде през юли тази година.
Европейската комисия все пак ще продължи да публикува доклади за върховенството на закона в България, но като част от общия механизъм на ЕС, който обхваща всички страни членки.