Еврокомисията завиши прогнозите си за икономиката и инфлацията в България
В прогнозата на Брюксел бюджетният дефицит за тази и следващата година доближава 5%
Европейската комисия завиши леко очакванията си за българската икономика през 2023 г., но въпреки това те остават доста под прогнозата на финансовото министерство, на базата на която бе изготвен проект за Бюджет 2023 със свръхдефицит от 6.4%.
Изпълнителната власт на Европейския съюз вече очаква растежът на българската икономика да се забави тази година до 1.5% и да се ускори до 2.4% догодина, сочи пролетният икономически доклад. Това е ревизия с 0.1 пункт в посока нагоре за тази и надолу за следващата година.
В доклада на Еврокомисията се отчита, че растежът на българския БВП е обусловен от силното частно потребление в страната и високите нива на износа. Все пак институцията обръща внимание, че тази година ще има забавяне на ръста на износа поради ограничаване на търсенето в чужбина. Освен това, влияние върху експорта ще окажат планираните ремонти в стоманодобивната промишленост и в АЕЦ „Козлодуй“, както и от забраната върху износа на петролни продукти, преработени от руския суров нефт от рафинерията в Бургас.
Растежът на потреблението на домакинствата се очаква да намалее към края на 2023 г. и първата половина на 2024 г., успоредно с повишаването на лихвените проценти и забавянето растежа на заплатите.
Прогнозите са, че заетостта ще нарасне незначително през 2023 и 2024 г., тъй като броят на безработните е намалял леко през последните години и работната сила като цяло се свива.
В прогнозата си Еврокомисията очаква инфлацията да се задържи висока тази година. Докато през февруари Брюксел заложи 7.8% инфлация за 2023 г. Сега прогнозата е за 9.4%, или рязко завишаване на нивата. Очакванията за следващата година не са генерално променени и Комисията прогнозира около 4% средно поскъпване на кошница от стоки и услуги.
Цените на енергията се очаква да намалеят както през 2023, така и през 2024 г., докато инфлацията при цените на храните се очаква да остане висока през 2023 и да намалее през 2024 г. Въпреки това се предвижда инфлацията при цените на услугите да се ускори през 2023 г. и да остане относително висока през 2024 г.“, пише в прогнозата на Европейската комисия.
Въпреки липсата на бюджет институцията предвижда дефицитът за 2023 г. да нарасне до 4.8% от БВП и да остане на това ниво и следващата година. Същевременно прогнозата е дългът да нарасне от 22.9% през 2022 г. до 28.1% от прогнозния БВП през 2024 г.
Съществува риск дефицитът и дългът да се окажат по-ниски, тъй като „основните парламентарни партии“ се ангажираха да приемат мерки за консолидация за намаляване на дефицита през 2023 г.
Рисковете пред прогнозата на Европейската комисия са главно бързото нарастване на доходите, по-силен спад на външното търсене и влошаване на жилищния пазар.