Европейската прокуратура проверява ОП „Околна среда“
Областите в България не са били равнопоставени по отношение на отпускани пари за ВиК ремонти
Само месец, след като Европейската прокуратура заработи официално, тя вече има за задача да провери как са харчени средствата в България по Оперативна програма „Околна среда“. Това съобщи служебният министър на околната среда и водите Асен Личев на брифинг днес.
Първата работа на Европейската прокуратура в България се оказва, че е свързана с МОСВ и лошото управление на ОПОС“, заяви Личев.
Той не внесе много яснота по случая, освен че проверката е предприета след писмо на бившия министър Емил Димитров–Ревизоро, въпреки че преди това е наградил служителите с 200% материално стимулиране (ДМС).
Аз не знам дали да се гордея или не.“
Каква всъщност е историята около програмата
В интервю за BTV преди месец Личев разказа малко повече за скандала. Тогава той заяви, че министър Емил Димитров едновременно е поощрявал служителите си с финансови бонуси, но и ги е наказвал с прокуратурата.
„Давал е ДМС на Главна дирекция „ОПОС“ след положителен доклад за дейността й. Дал им е 200% ДМС – 563 хил. лв. са раздадени на 102-ма души. След една седмица директорът на дирекцията пише нов доклад, в който посочва колко катастрофално е положението в ОПОС. На базата на този доклад Димитров ги дава на главния прокурор и Кьовеши“, разказа тогава той.
Тогава директор на дирекцията е Гергана Грозданова.
По-късно в разследване на Валя Ахчиева Емил Димитров коментира казуса. Тогава той обяснява, че не може да дава информация, защото е подписал декларация в прокуратурата и пред хората на Кьовеши. Само загатва, че става въпрос за над 105 млн. евросредства, търговия с влияние и уреждане на договори по семейна линия, под покровителството на висш политик.
Може да пострада цялата оперативна програма и затова няма да коментирам“, заявява тогава той.
Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България показва, че общият бюджет на програмата е малко над 3.3 млрд. лв. Изплатени са около 42%, а 2023 г. е финалният срок за разплащанията.
По отношение на ВиК сектора, Личев заяви, че около 4.6 млрд. лв. са дадени за ремонт на канализация, пречиствателни станции и намаляване на водните загуби. Но различните региони в страната са били неравнопоставени, защото за някои области са отпускани повече пари, отколкото за други. Така например, над 600 млн. лв. са инвестирани в Бургас, а в Монтана – само 63 млн. лв.
„Съотношението е 1 към 10“, коментира Личев.