Европейският парламент поиска спиране на преговорите с Турция
Страната не приема решението на ЕП и смята, че то е \"изключително политическо\"
Европейският парламент (ЕК) прие резолюция, призоваваща страните от ЕС да преустановят преговорите за членство с Турция, ако властите в страната не внесат поправки в конституционните реформи, одобрени на референдума на 16 април. В подкрепа на резолюцията са гласували 477 депутати, а против нея са били 64. Въздържалите са били 97 души.
В резолюцията се посочва, че Европейският парламент препоръчва на Европейската комисия (ЕК) и страните членки да прекратят преговорите за присъединяване на Турция към ЕС, ако „конституционната реформа бъде приложена без изменения“, гарантиращи принципа за разделение на властите.
Евродепутатите са загрижени за влошаването на положението в Турция в областта на правовата държава, правата на човека, свободата на медиите и борбата с корупцията. Те остро осъждат заявената от президента на Турция многократна подкрепа за въвеждане на смъртното наказание. Евродепутатите припомнят, че това би поставило под въпрос членството на Турция в Съвета на Европа и би довело до незабавно прекратяване на преговорите за присъединяване към ЕС.
Като се вземе под внимание резултатът от провелия се наскоро референдум в Турция относно разширяването правомощията на президента, евродепутатите призовават Комисията и държавите членки незабавно да спрат официално преговорите за присъединяването на Турция, ако пакетът за конституционна реформа бъде приет непроменен.
Евродепутатите подчертават, че 2016 г. беше трудна за населението на Турция в резултат от продължаващата война в Сирия, големия брой бежанци, поредицата от жестоки терористични актове и опита за преврат.
Те осъждат опита за преврат и изразяват солидарността си с народа на Турция, но в същото време смятат, че взетите от правителството мерки са непропорционални и имат негативно въздействие върху голяма брой граждани. Става дума за колективното освобождаване на държавни служители, масовото закриване на медии, арестите на журналисти, съдии, защитници на правата на човека, както и затварянето на училища и университети.
Процедурата за прекратяване на преговори за присъединяване към ЕС е изложена в член 5 от Рамката за преговори с Турция. В него се посочва, че в случай на тежко и продължаващо нарушаване на принципите на свобода, демокрация, зачитане на правата на човека, основните свободи и върховенството на закона, които са фундаментални за ЕС, от страна на Турция, то ЕК по своя инициатива или искане от една трета от държавите членки може да препоръча временно прекратяване на преговорите и условия за евентуално им възобновяване.
Турският министър по въпросите на ЕС Йомер Челик заяви, че страната не приема решението на ЕП и смята, че то е "изключително политическо". Турция отхвърля предложенията за отказ от преговори за присъединяване към Европейския съюз в полза на сътрудничеството в други области, категоричен бе турският министър.