Подкаст | Европейското финансиране преобрази управлението на отпадъците в Стара Загора
Местната власт изпълни мащабен проект за изграждане на система за управление на отпадъците, която обслужва 12 общини и над 370 хил. души
Радостин Танев, зам.-кмет на Стара Загора:
Проектът за изграждане на регионалната система за управление на отпадъците в Стара Загора, завършен през 2016 г., се нарежда сред най-значимите инфраструктурни проекти в региона. Съоръжението, което обслужва 12 общини и над 370 хиляди души, е финансирано с евросредства и поставя основите на модерно и екологично управление на отпадъците.
Mножеството съоръжения, които са част от системата, се финансират по линия на ОП „Околна среда“ 2007 – 2013 г. Общата стойност на проекта е над 52 млн. лв., като националното съфинансиране е в размер на над 7.4 млн. лв., а общинското – над 2.6 млн. лв.
Този проект не само решава проблемите със старите сметища, които общините трябва да закрият, но и допринася за дългосрочното опазване на околната среда в региона. Депото разполага с клетка с капацитет 750 хиляди тона, както и инсталации за механично и биологично третиране на отпадъците.
Изградихме съоръжения за пречистване на води, улавяне на газове, както и центрове за разделно събиране на отпадъци. Това значително подобри процесите по управление на отпадъците в целия регион“, разказа в подкаста „Преход на възможностите“ зам.-кметът на Стара Загора Радостин Танев.
Изпълнението на толкова мащабен проект обаче не минава без трудности, а освен това изисква и много подготвителни дейности.
Едно от основните предизвикателства беше да съгласуваме действията си с останалите общини от региона. Управлението на толкова голямо депо изисква координация и сътрудничество между всички участници“, коментира Танев.
Въпреки тези пречки и благодарение на съвместните усилия са изградени регионалното депо в Стара Загора и три претоварни станции в Казанлък, Гурково и Гълъбово.
Изградените по проекта инсталации представляват базова инфраструктура за преход от старите сметища, които всички познаваме от едно време, към специално изградени съоръжения за екологосъобразно третиране на отпадъците, които могат да бъдат надградени във всеки следващ момент с нови технологии, допълва зам-кметът.
Към настоящия момент Община Стара Загора работи в тази посока. Подготвяме проект за изграждане на инсталация за третиране на разделно събрани биоразградими хранителни отпадъци.“
Зам.-кметът на Стара Загора изтъква значението на европейските средства, които се оказват от решаващо значение за успеха на подобни огромни начинания.
Без подкрепата на европейските фондове подобни мащабни екологични проекти биха били невъзможни за финансиране единствено от общинските бюджети. Такива средства ни позволяват да изпълним ангажиментите на България към Европейския съюз в областта на управлението на отпадъците и да създадем по-добри условия за живот“, подчертава Танев.
За множеството съпътстващи съоръжения, за откритите работни места и за ефектите от реализацията на проекта слушайте поредния епизод на подкаста "Преход на възможностите", част от едноименния проект, финансиран с европейски средства.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.