Бюджетната комисия постави на пауза новата такса „смет“
По предложение на ГЕРБ отново се отлагат така чаканите от бизнеса промени в ценообразуването на таксата
С пълно единодушие Комисията по бюджет и финанси прие на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). Поправките, внесени от депутатите от ГЕРБ-СДС Николай Нанков, Теменужка Петкова и Александър Ненков, отлагат с една година на влизане в сила на новия механизъм за изчисляване на таксата за битовите отпадъци.
„За“ гласуваха 20 депутати от комисията. „Против“ и „Въздържали се“ нямаше. Това предполага, че законопроектът ще мине с лекота и в зала.
Според сега действащите текстове на Закона се предвиждаше от 1 януари 2025 г. да влезе в сила нов механизъм за изчисление на таксата за битови отпадъци и вече да се плаща спрямо реалното количество отпадък, изхвърлян от фирмите и физическите лица.
Към момента таксата се определя на база оценката на имота, което е доста икономически и морално остарял метод, натоварващ основно бизнеса за сметка на домакинствата.
Изненадващо в началото на тази седмица, месец и половина преди изборите, депутатите от ГЕРБ-СДС входираха в Народното събрание своето предложение за гратисен период от една година преди влизането в сила на новите правила.
Теменужка Петкова (ГЕРБ-СДС), която представи мотивите на вносителите, каза, че са направили поредица от срещи с НСОРБ и с общински администрации, в които е станало ясно, че те нямат необходимата степен на готовност за въвеждането на новия механизъм и е необходимо още малко време, което да им даде възможност да се подготвят, пише БТА.
Тя отбеляза, че е необходимо и да се създаде автоматизирана електронна система за обмен на данни между общинските администрации, НАП, ГРАО, Агенцията по геодезия, картография и кадастър, НОИ, така че да може да бъде получена максимално точна и достоверна информация, свързана с механизма за определяне на такса „битови отпадъци“.
Необходимо е да бъде проведена и разяснителна кампания сред населението, тъй като подходът за изчисляване на таксата ще бъде различен, аргументира се Петкова.
Гледната точка на работодателите
На заседанието на комисията представителите на работодателски организации изразиха резерви и се обявиха против предложения законопроект.
По-рано в позиция до медиите от Асоциацията на организацията на българските работодатели се обявиха твърдо против готвеното отлагане на промените с мотива, че предложеното отлагане се основава на „недопустим и нерелевантен претекст“.
Съобразно съществуващата нормативна уредба общинските администрации бяха задължени да бъдат подготвени за въвеждане на новия механизъм за определяне на ТБО и да предприемат необходимите технологични решения за осигуряване на автоматизиран електронен обмен на данни с други институции. От повече от седем години е налице правна рамка, която предоставя достатъчно време за подготовка“, пишат работодателите в своята позиция.
Заместник-председателят на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и кмет на Димитровград Иво Димов коментира, че Сдружението не е против тази реформа, но тя е достатъчно сериозна и изисква време, за да могат да се напаснат системите и да бъде проведена в съответните общини.
Димов поиска депутатите да им дадат известно време, за да може общините най-справедливо да проведат реформата.
Това не е просто промяна в методиката, а цялостна реформа, която изисква ангажимент от страна не само на общините, а и на законодателната и изпълнителната власт. Заради това напасване на всички системи ние трябва да имаме достатъчно време, в противен случай такса „битови отпадъци“ ще се превърне в „такса хаос“, каза Димов.