Европрокуратурата обвини Иван Портних за измама с евросредства
Община Варна е получила пари за реконструкция на пристанище, което обаче никога преди това не е съществувало
Европейската прокуратура обвини бившия кмет на Варна Иван Портних (ГЕРБ) и бившия областен управител на града Стоян Пасев (ГЕРБ) за измама с евросредства. Оглавяваната от Лаура Кьовеши европейска институция е повдигнала обвинения и на двама държавни служители от Изпълнителна агенция „Морска администрация“. Всички те са обвинени в присвояване на евросредства, отпуснати за реконструкцията на пристанище.
Според Европрокуратурата те са фалшифицирали официални документи и са предоставяли невярна информация, за да получат неправомерно евросредства за проект на стойност 3.4 милиона евро, съфинансиран от Европейския фонд за морско дело и рибарство.
Прогнозните щети за бюджета на ЕС са приблизително 2.8 милиона евро (5.6 млн. лв.), с допълнителни изчислени щети за националния бюджет на страната от 1.3 млн. лева.
Екипът на Кьовеши в София започва разследването на строителния обект в морския град през 2021 г. въз основа на първоначален доклад на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ).
Става въпрос за рибарско пристанище „Карантината“, местност „Карантината“, район „Аспарухово“, което е изградено с евросредства по процедура „Рибарски пристанища, кейове за разтоварване, рибни борси и покрити лодкостоянки“ от Европейския фонд за морско дело и рибарство. Срокът за изпълнение на проекта е две години и половина (от 18.05.2018 г. до 18.11.2020 г.), когато начело на общината е Иван Портних. Припомяме, че в последствие се появиха проблеми с пристанището и то се оказа много плитко за акостиране на плавателни съдове, заради което в момента се подготвя обществена поръчка за 500 хил. лв. за реконструкцията му.
Проектът, внесен от община Варна като бенефициент, е за подобряване на инфраструктура на съществуващо рибарско пристанище. Според разследването обаче такова пристанище не е съществувало въобще, когато е подадено заявлението за еврофинансиране.
За да може да се възползва от фондовете на ЕС, предназначени изключително за подобряване на инфраструктурата на съществуващите рибарски пристанища, бенефициентът е сглобил няколко понтона като плаващи кейове с единствената цел да регистрира обекта като съществуващо пристанище. Освен това бенефициентът е представил невярна информация и не е включил всички документи, изисквани от националното законодателство за получаване на необходимите сертификати.
Според разследването парцелите, включени в заявлението като съществуващо пристанище, всъщност са вписани в кадастралния план на Варна като скали, пясък и други видове сгради, а не като пристанище.
Прокуратурата има доказателства, че с помощта на държавни служители от Изпълнителна агенция „Морска администрация“, парцелите са променили характеристиките си, като са определени за трайно ползване „за пристанище“.
Прокуратурата казва, че „по този начин са заблудили Министерството на транспорта, което е издало удостоверение за експлоатация, пригодност за риболовно пристанище, въпреки липсата на множество изисквания, определени от националното законодателство“.
Справка показва, че пристанище "Карантината" получава удостоверение за експлоатационна годност през август 2023 г., когато транспортното ведомство се оглавява от Георги Гвоздейков („Продължаваме промяната“). По-късно рибарското пристанище е официално регистрирано от Изпълнителна агенция „Морска администрация“.
Случаят беше докладван първо на Европейската прокуратура от Европейската служба за борба с измамите (OLAF), след подозрения за възможни сериозни нередности и измами и OLAF също проведе допълнително разследване под надзора на Европейската прокуратура. От Главна дирекция "Национална полиция" - София (ГДНП) са извършени допълнителни издирвателни действия.
Прокуратурата казва, че всички замесени лица се считат за невинни до доказване на противното от компетентните български съдилища.