Евростат ще провери детайлно как НСИ мери инфлацията заради еврозоната
Инфлацията не отговаря на изискванията за еврозоната, но вече за оправдание за евентуалния неуспех започват да се използват вероятните нови избори
Европейската статистическа служба Евростат ще направи специална проверка на Националния статистически институт (НСИ) в България. Тя ще бъде изцяло посветена на инфлацията – как се измерва тя, колко е точна информацията, която се публикува, и дали има някакви проблеми. Проверката ще бъде в контекста на евентуалното приемане на България в еврозоната.
Към момента България не отговаря на изискванията за еврозоната. Финансовият министър Асен Василев очаква това да стане факт до края на годината. Председателят на НСИ Атанас Атанасов не даде прогноза.
Той посочи, че националната статистическа служба е подложена на ежемесечни проверки от Евростат и националните данни не се публикуват в Евростат преди да бъдат детайлно проверени от самата институция.
Атанасов също така подчерта, че за момента няма никакви забележки по работата на ръководената от него институция, която работи изцяло по методологията на Евростат.
Той обясни, че НСИ прави двойна проверка на цените – първата е по линия на магазините, които подават данни към НСИ, а втората е чрез анкетьори на НСИ, които правят проверки на място.
Забавяне на инфлацията
На въпрос на ГЕРБ председателят на НСИ коментира идеята на финансовото министерство за забавяне на инфлацията чрез премахване на таксите на студентите в държавните университети. За момента промените в Закона за висшето образование все още не са приети и ефект от идеята няма, но
ако бъде прието определено ще има влияние върху инфлацията в посока нейното понижаване“, посочи Атанасов.
Политически привкус
България изостава сериозно от инфлационния критерий за еврозоната и правителството в оставка дава все повече сигнали, че България може да не влезе в еврозоната от 1 януари, а от друга дата догодина (бел. р. – нито една държава членка досега не е ставала част от еврозоната на дата, различна от 1 януари). Въпреки тези видими пречки депутатът от „Демократична България“ Мартин Димитров подчерта от парламентарната трибуна, че
проблемът ни е, че нямаме правителство. Този, който е разрушил правителството ще носи отговорността за еврозоната“, коментира той.
Така още в началото на 2024 г. изглежда, че възможното отлагане на еврото за България ще се ползва политически, а вероятно и в евентуалната бъдеща предизборна кампания.
Припомняме, че Министерство на финансите се разбърза с някои от процедурите около еврозоната именно тази седмица, след като стана ясно, че правителство вероятно няма да бъде съставено.