Еврото се промъква в една много евроскептична страна
Бизнесът все повече настоява за приемане на единната валута, но политиците и гражданите не са на това мнение
Правителството няма политика да го приеме, обществото не го иска и централната банка се стреми да запази контрола върху лихвените проценти. Ангажиментът за евентуално преминаване към еврото беше ключово условие за присъединяване на Чешката република към Европейския съюз, но след почти две десетилетия страната дори не е близо до неговото официално приемане, пише Bloomberg.
Бизнесът в Чехия обаче вече го приема неофициално, като се възползва от всички предимства на единната валута.
Кроната е на непълно работно време, тъй като големите предприятия, доминиращи икономиката, са преминали предимно към еврото“, каза Томас Колар, главен изпълнителен директор на Linet Group SE, производител на високотехнологични болнични легла и друго оборудване. „Няма основателна причина да не приемем еврото, но политиците се страхуват дори да повдигнат въпроса, камо ли да го обяснят на избирателите.“
Почти всичките продажби на чешката компания в размер на 360 милиона евро идват от износ към клиенти в 150 страни. Тя е прехвърлила повечето си операции от крона към евро, за да минимизира загубите от колебанията на пазара.
Откакто ЕС започна голямото си разширяване на изток през 2004 г., Словения, Словакия, трите балтийски държави и наскоро Хърватия преминаха към еврото. България също се стреми към това. Чешката република, заедно с Унгария и Полша, обаче многократно отлагаха интеграцията си във валутния съюз.
В Унгария едногодишната рецесия и кризата с форинта накараха някои бизнес лидери да поискат поне график за приемане на еврото. Данните сочат, че 42% от кредитите в страната са в чуждестранна валута.
Чехите обаче са в по-добра позиция да изпълнят условията за смяна на валутата, известни като Маастрихтски критерии. Дългът на държавата е един от най-ниските в ЕС спрямо размера на икономиката и е напът да изпълни изискванията за инфлация и бюджетен дефицит.
Скептицизъм
Малко страни обаче са толкова евроскептични като Чехия. Проучване сред членовете на ЕС, които не са приели единната валута, показа, че най-малък дял от чехите подкрепят приемането на еврото, според последното проучване на Евробарометър.
Притесненията включват поскъпване на стоките и услугите, а предвид хладката обществена нагласа, темата едва попада в политическия дневен ред. Четири от петте партии в сегашната управляваща коалиция подкрепят смяната, но доминиращите Граждански демократи успяха да предотвратят включването на конкретни цели в правителствената програма.
Това е извън политиката на правителството през този изборен мандат“, каза министърът на финансите Збинек Станжура, който е и заместник-председател на Гражданските демократи, на конгрес на партията по-рано тази година, където регионалните служители обсъдиха хода.
Докато решението е изцяло в ръцете на правителството, Чешката национална банка също е против да се откаже от своята валута и правомощия. Длъжностни лица твърдят, че независимата парична политика работи като буфер срещу глобални сътресения и това засенчва потенциалните ползи като елиминиране на разходите за конвертиране или валутните рискове за бизнеса.
Заместник-управителят Ян Фрайт разкритикува задължението за присъединяване към банковия съюз на ЕС преди действителното влизане във валутната зона, което според него означава отказ от надзора на местната индустрия — една от най-добре капитализираните в Европа — без никаква гаранция за времето за влизане в самата еврозона.
Условията, които в момента са поставени за приемане на еврото, са унизителни за Чешката република“, каза Фрайт в интервю. „Според мен не си струва да правим това за нас сега. Ако политическото представителство вземе решение за влизане в еврозоната, тогава мисля, че трябва да договорим по-достойни условия.
Това поставя компаниите пред проблем в страна, която продава две трети от износа си в 20-членния еврорегион. Тъй като валутите стават по-волатилни поради геополитическа нестабилност като войната на Русия в Украйна или конфликта Израел-Хамас, интеграцията с икономическия блок на стойност 13 трилиона евро предлага повече защита, казват ръководителите.
Засилените колебания на кроната през последните години засилват привлекателността на единната валута. Централната банка трябваше да се намеси, за да подкрепи кроната, докато разходите по заеми са по-високи, отколкото в еврорегиона.
Последният пристъп на нестабилност беше причинен от изненадващо голямото намаление на лихвените проценти в съседна Полша през септември. Това, както каза Колар от Linet, показва, че без еврото чуждестранните инвеститори виждат Чешката република като „рисков нововъзникващ пазар“.
Валутен риск
Преминаването към евро за финансиране и плащане на местни доставчици премахва голяма част от валутния риск – но не целия, според Зузана Чералова Петрофова, президент на производителя на пиана от висок клас Petrof, който нейното семейство основа преди 159 години.
Като износител, получаващ 90% от приходите си от продажби в евро или долари, ние отдавна желаем да приемем еврото“, написа Чералова Петрофова в списание Confederation of Industry по-рано тази година. „Трябва да плащаме на работниците, сметки за енергия и някои материали в крони, което е скъпо за нас.“
Skoda Auto AS, най-големият производител в страната и част от групата на Volkswagen AG, призовава за еврото от години. През 2023 г. вече смени счетоводството си в евро, тъй като използва общата валута за повечето си транзакции, включително плащания към много местни доставчици.
Тъй като износителите формират гръбнака на икономиката, все повече и повече предприятия ще участват в „тази тенденция на спонтанна евроизация“, каза Радек Спикар, вицепрезидент на Конфедерацията на индустрията, основното бизнес лоби в страната, представляващо над 11 000 работодатели. „Под влиянието на големите компании други части на икономиката също постепенно ще преминат към правене на бизнес в евро.“