Facebook и Twitter ще налагат санкции срещу расистки постове към отбора на Англия
Британското правителство готви санкции срещу технологичните компании, ако не бъдат взети спешни действия за овладяване на онлайн расизма
Facebook и Twitter са силно критикувани заради неспособността да действат достатъчно бързо с премахването на постове от платформите си на расова основа, насочени към футболистите от Англия, предава CNBC.
Маркус Рашфорд, Джейдън Санчо и Букайо Сака бяха обект на порой от расистки коментари в основните социални медийни платформи, след като Англия загуби финала на Европейското първенство в неделя. Тримата играчи пропуснаха дузпи при загуба от Италия с 3:2.
„Ужасен съм от онлайн расизма, който е насочен към някои от нашите играчи“, заяви управителният орган на Футболната асоциация.
— FA Spokesperson (@FAspokesperson) July 12, 2021
„Не бихме могли да бъдем по-ясни, че някой, който стои зад такова отвратително поведение не е добре дошъл да следва отбора“, заявиха от асоциацията на Twitter. „Ще направим всичко възможно, за да подкрепим засегнатите играчи, като същевременно ще настояваме за възможно най-строги наказания за всеки отговорен“, поясняват те.
Инцидентът подчерта количеството онлайн злоупотреба в социалните мрежи и повдигна въпроси дали технологичните гиганти правят достатъчно, за да се борят с него. Редица британски спортисти бойкотираха Facebook, Instagram и Twitter, за да протестират срещу неуспеха на компаниите да премахнат расистки и сексистки публикации.
„Наблюдавахме една отвратителната расистка злоупотреба насочена към играчите на Англия. Те нямат абсолютно никакво място в Twitter“, заяви говорител на платформата пред CNBC, пояснявайки, че „през последните 24 часа, чрез комбинация от автоматизация, които са базирана на машинно обучение и човешки преглед, бързо премахнахме над 1000 туитове и спряхме окончателно редица акаунти за нарушаване на нашите правила“.
Говорител на Facebook пък заяви, че компанията се е „придвижила бързо“, за да премахне расовите злоупотреби, насочени към играчите от Англия, в приложението си за споделяне на снимки в Instagram.
„Никой не трябва да се чувства обект на расистки нападки. Не искаме подобни хора в Instagram“, каза говорител от компанията, посочвайки, че „бързо премахнахме коментари и профили, които бяха насочени към футболистите на Англия и ще продължим да го правим“.
Британското правителство се стреми да предприеме мерки срещу големите технологични компании заради разпространението на вредно съдържание. Предложеното законодателство, известно като Законопроект за онлайн безопасност, ще даде на медийния надзорник Ofcom правомощия да глобява компании до 18 милиона британски лири (24.9 милиона щатски долара) или 10% от годишните им глобални приходи, в зависимост от това кое от двете е по-голямо, за нарушения.
„Споделям гнева си от ужасяващите расистки злоупотреби с нашите героични играчи“, заяви британският министър на културата Оливър Даудън в туит в понеделник сутринта.
I share the anger at appalling racist abuse of our heroic players.
— Oliver Dowden (@OliverDowden) July 12, 2021
Social media companies need to up their game in addressing it and, if they fail to, our new Online Safety Bill will hold them to account with fines of up to 10 per cent of global revenue.
„Компаниите за социални медии трябва да подобрят играта си, за да се справят с нея и ако не успеят, новият ни Законопроект за онлайн безопасност ще ги накара да бъдат отговорни с глоби до 10% от глобалните приходи“, посочва Даудън.