Фалитът на Русия изглежда неизбежен
Международните кредитори няма да приемат вмененото от Путин задължение да си получат парите в рубли
Неизпълнението по облигационните заеми на Русия, деноминирани в чужда валута, изглежда „неизбежно“. Това смята Fitch Ratings, която днес понижи с шест степени оценката пред дългосрочния кредитен рейтинг на страната до „C“ – само една степен, преди фактическия фалит. Заради западните санкции руските държавни активи са замразени и тя не може да плаща дълговете си.
Рейтингът „C“ отразява мнението на Fitch, че неизпълнение на държавните задължения е неизбежно“, се казва в него.
„По-нататъшното засилване на санкциите и евентуалното ограничаване на търговията с енергия увеличават вероятността за политически отговор от страна на Русия, който включва поне селективно неплащане на нейните задължения по суверенния дълг.
По рано тази седмица Moody's Investors Service понижи рейтинга на Русия, преди това същото направи и третата голяма рейтингова агенция – S&P Ratings.
Текущите оценки включват голямата вероятност от неизпълнение на задълженията“, каза Тод Шуберт от Bank of Singapore. „Понижението на рейтинга от Fitch отразява последиците от нарастващата икономическа, финансова и политическа изолация на Русия.“
Развитието, откакто Fitch за последно понижи рейтинга на Русия преди шест дни, допълнително подкопава желанието на страната да обслужва държавния дълг. Русия се бори с икономическите санкции, които се натрупаха и я оставят все по-изолирана от началото на войната. Съединените щати обявиха във вторник забрана за внос на руски петрол.
Fitch цитира декрета на Владимир Путин, с който разпорежда облигациите, деноминирани в чуждестранна валута, да бъдат изплащани в рубли. Подобна клауза обаче не присъства във всички облигационни договори и на практика при тях значи неизпълнение. Също така не оставя възможност на руските компании да предоговорят задълженията си към кредиторите, с което да се спасят от формалния фалит.
Неизпълнението на руските суверенни еврооблигации изглежда неизбежно и ще е така още известно време, с мрачни перспективи за възстановяване“, пише в бележка Стюарт Кълвърхаус, ръководител на изследванията на държавните и фиксирани доходи в Tellimer.
Неизпълнението на задълженията на Русия може да настъпи веднага след 15 април, когато е краят на 30-дневния гратисен период за плащания на лихвените купони, които руското правителство дължи по доларови облигации с падеж през 2023 и 2043 г., каза Саймън Уейвър от Morgan Stanley.