Фед сигнализира, че високите лихви ще останат по-дълго време
Войната с инфлацията далеч не е приключила, предупреди Джером Пауъл
Федералният резерв на САЩ ще повиши лихвените проценти и ще ги поддържа високи за продължителен период от време, за да се бори с инфлацията, която се ускори тази година с невиждани от десетилетия темпове. Това заяви председателят на Фед Джером Пауъл на събитие, организирано от Brookings Institution. Пауъл вероятно има за цел да подчертае целенасочения фокус на американската централна банка върху борбата с упоритата инфлация, предава AP.
Председателят на Фед все пак даде ясен сигнал, че на следващото заседание за паричната политика в средата на декември лихвите може да бъдат вдигнати само с половин процентен пункт след три поредни повишения с 0.75 пр. пункта. По думите на Пауъл увеличенията биха могли да паднат до по-традиционен размер от четвърт пункт на срещите през февруари и март, въз основа на предишни прогнози на Фед.
Джером Пауъл подчерта, че Федералният резерв се стреми да увеличи референтната си лихва достатъчно, че да забави икономиката, наемането и растежа на заплатите, но не толкова, че да изпрати САЩ в рецесия. Фед повиши основния лихвен процент шест пъти тази година до диапазона 3.75 – 4%, което е най-високото равнище от 15 години насам. Тези увеличения рязко повишиха лихвите по ипотечните кредити, което доведе до спад на продажбите на жилища, като същевременно увеличи разходите за повечето потребителски и бизнес заеми.
Смятаме, че забавянето на този етап е добър начин за балансиране на рисковете. Времето за забавяне на темповете на повишаване на лихвите може да дойде веднага след срещата през декември“, заяви Пауъл.
Финансовите пазари се повишиха в отговор на предположението на Пауъл, че увеличението на лихвите ще се забави. Индексът S&P 500 скочи със 122 пункта, или 3.1%, а беше паднал преди речта на председателя на Фед. Той също подчерта, че по-малките увеличения не трябва да се приемат като знак, че Федералният резерв скоро ще се откаже от борбата си с инфлацията.
Вероятно възстановяването на ценовата стабилност ще изисква задържане на лихвените проценти на ограничено ниво за известно време. Историята достатъчно ясно ни говори и предупреждава за преждевременното разхлабване на политиката“, каза Пауъл.
Той призна, че има някои добри новини по отношение на инфлацията – цената на стоки като коли, мебели и уреди намалява. Пауъл твърди, че наемите и другите жилищни разходи, които съставляват около една трета от индекса на потребителските цени, вероятно ще намалеят през следващата година. По думите му цената на услугите, която включва хранене навън, пътуване и здравеопазване, все още нараства бързо и вероятно ще бъде много по-трудно да се овладее.
Въпреки някои обещаващи развития, имаме да извървим дълъг път за възстановяване на ценовата стабилност“, категоричен бе Пауъл.
Председателят на Фед посочи силните данни за заетостта и заплатите като основен двигател за поддържане на високите разходи за услуги. Средно заплатите са скочили с около 5% през последната година, преди инфлацията – това е най-бързият темп от четири десетилетия насам.
Искаме заплатите да се повишат силно, но те трябва да се увеличат на ниво, което е в съответствие с 2% инфлация с течение на времето. Ръстът на заплатите с около 3.5% годишно би отговарял на тези критерии“, каза Джером Пауъл.
По думите му забавянето при заплатите вероятно ще бъде трудно, тъй като стабилното им покачване до голяма степен се дължи на недостига на работна ръка, който започна по време на пандемията и не показва признаци да приключи скоро. Служителите на Фед се надяваха да видят по-голямо възстановяване на броя на работещите или търсещите работа хора с отслабването на пандемията, но това не се случи.
Липсата на работници отразява скока в ранното пенсиониране, смъртта на няколкостотин хиляди души в трудоспособна възраст от COVID-19, резкият спад на имиграцията и по-бавният растеж на населението”, допълни Пауъл.
“Тъй като предлагането на работници е ограничено, политиките на Фед за по-високи лихвени проценти ще трябва да намалят търсенето на нови служители от бизнеса, за да отговорят на по-ниското ниво на предлагане”, каза още той.
Икономистите като цяло очакват това да означава увеличаване на съкращенията и по-висок процент на безработица, като икономиката потенциално ще изпадне в рецесия. Но Пауъл изрази надежда, че работодателите могат да намалят почти рекордно високия брой свободни работни места, които са публикували, вместо да съкращават голям брой работници.
Според правителствен доклад, публикуван в сряда, предприятията са съкратили свободните си работни места с около 1.5 млн. от март насам, въпреки че на пазара все още има около 1.7 млн. свободни работни позиции. Това съотношение принуждава много компании да предлагат по-високо заплащане, за да привлекат и задържат персонала. Все пак, по думите на Пауъл, работодателите могат да намалят още повече тези свободни места, като същевременно се ангажират само с ограничени съкращения, тъй като повишаването на лихвените проценти на Фед забавя заемите и разходите.
Продължавам да вярвам, че има път към "меко кацане". Да, безработицата се покачва, но това не е твърдо приземяване, не е тежка рецесия“, каза Пауъл.
Докладът за инфлацията от миналия месец показа, че цените са се повишили със 7.7% през октомври спрямо година по-рано, натоварвайки бюджетите на много семейства. Това обаче е спад от пика от 9.1% през юни.
Служителите на Фед се надяват, че чрез затягане на кредитирането те могат да забавят потребителските и бизнес разходи, да намалят наемането и растежа на заплатите, и да охладят инфлацията. Пауъл каза, че усилията на Фед са забавили търсенето и ще трябва да го поддържат бавно „за продължителен период“.
Изявлението на Пауъл показва нагледно, че Американската централна банка се е фокусирала изцяло върху борбата с инфлацията, която тази година се превърна в проблем номер едно за американците.