Neuralink започва тестове на мозъчни чипове върху хора след 6 месеца
Технологията е предназначена да помага за лечение на болести като Паркинсон и Алцхаймер
Илон Мъск:
Илон Мъск очаква безжичният мозъчен чип, разработен от неговата компания Neuralink, да бъде подложен на клинични изпитвания върху хора след шест месеца, предава Reuters. Технологията, разработена с идеята да помага на хора с увреждания да се движат и общуват, ще бъде насочена в бъдеще и към възстановяване на зрението, каза още той.
Базирана в района на залива на Сан Франциско и Остин, Тексас, през последните години Neuralink провежда тестове върху животни. Тя все още търси одобрение от Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) за започване на клинични изпитвания върху хора.
Искаме да бъдем изключително внимателни и сигурни, че ще работи добре, преди да поставим устройство в човек“, каза Мъск по време на събитие в централата на Neuralink, на което той представи напредъка по устройството.
Мъск обърна внимание на скоростта, с която компанията разработва технологията. „В началото, особено що се отнася до хората, ще изглежда може би агонизиращо бавен, но ние правим всички неща, за да постигнем мащаб паралелно“, коментира той.
Така че на теория прогресът трябва да е експоненциален.“
Засега няма индикации от FDA относно одобрението.
Възстановяване на зрението и активиране на движението на мускулите при хора, които нямат такива способности – това са двете приложения, към които компанията насочва първоначално усилията си.
Дори ако някой никога не е имал зрение, бидейки сляп по рождение, ние вярваме, че можем да възстановим зрението“, каза Мъск.
Първоначално събитието бе планирано за 31 октомври, но непосредствено преди датата Мъск го отложи, без да посочи причина.
Последната публична презентация на Neuralink преди повече от година показа маймуна с мозъчен чип, която играе самостоятелно компютърна игра.
Мъск, който управлява производителя на електрически превозни средства Tesla, космическата SpaceX, а отскоро и платформата Twitter, е известен с визионерските си цели като колонизирането на Марс и спасяването на човечеството. Амбициите му за Neuralink, която стартира през 2016 г., са от същия мащаб.
Той иска да разработи чип, който ще позволи на мозъка да контролира сложни електронни устройства, давайки шанс на хората с парализа да си възвърнат двигателната функция и да лекуват мозъчни заболявания като Паркинсон, деменция и Алцхаймер. Той също така говори за надграждане на мозъка с изкуствен интелект.
Neuralink обаче изостава от графика си. Мъск каза в презентация през 2019 г., че се стреми да получи регулаторно одобрение до края на 2020 г. След това каза на конференция в края на 2021 г., че се надява да започне изпитания върху хора тази година.