Фед е изненадан от инфлацията – предстоят големи лихвени увеличения
Комитетът по отворения пазар ще действа твърдо, докато не пребори непрестанно растящите цени
Служителите на Федералния резерв са изненадани от темповете на инфлацията и поради това са посочили на последното си заседание, че очакват по-високите лихвени проценти да останат в сила, докато цените се понижат. Това става ясно от протокола, публикуван в сряда, от заседанието на Комитета по отворения пазар (FOMC) през септември, цитиран от CNBC.
В дискусиите, довели до повишаване на лихвения процент със 75 базисни пункта, политиците отбелязват, че инфлацията оказва своето влияние особено върху американците с по-ниски доходи.
Те повтарят, че големите повишенията на лихвите вероятно ще продължат, докато проблемът покаже признаци на разрешаване.
Участниците прецениха, че Комитетът трябва да премине към и след това да поддържа по-рестриктивна политическа позиция, за да изпълни законодателния мандат на Комитета за насърчаване на максимална заетост и ценова стабилност“, се казва в резюмето от срещата.
Длъжностните лица освен това отбелязват, че с инфлацията, която „засега показва малък признак на отслабване … те са повишили оценката си за пътя на лихвения процент на федералните фондове, който вероятно ще бъде необходим за постигане на целите на Комитета“.
Широкият индекс S&P 500 се повиши леко в сряда след публикуването на протокола, тъй като някои търговци приеха коментарите като сигнал, че Фед може да стартира бързото си затягане, ако има повече сътресения на финансовите пазари.
Няколко участници отбелязаха, че особено в настоящата силно несигурна глобална икономическа и финансова среда би било важно да се калибрира темпото на по-нататъшно затягане на политиката с цел смекчаване на риска от значителни неблагоприятни ефекти върху икономическите перспективи“, се казва в протокола .
Срещата се проведе преди скорошния поток от данни, показващи, че инфлационният натиск наистина остава висок, макар и не с темпото, с което беше по-рано тази година. Предпочитаният от Фед показател за потребителски цени се е повишил през август с 6.2% спрямо предходната година и 4.9%, ако не включваме храната и енергията, което е доста над целта на централната банка от 2%.
Доклад от сряда показа, че производствените цени са се повишили с 0.4% през септември.
Участниците отбелязаха, че инфлацията остава неприемливо висока и доста над дългосрочната цел на Комитета от 2%“, се казва в протокола. „Участниците коментираха, че последните данни за инфлацията като цяло са надхвърлили очакванията и че съответно инфлацията намалява по-бавно, отколкото са очаквали преди.“
Членовете на определящия лихвите Федерален комитет за отворения пазар отбелязаха на срещата, че икономиката трябва да се забави, за да се охлади инфлацията. Те понижиха прогнозите си, като очакват БВП да нарасне само с 0.2% през 2022 г. и само с 1.2% през 2023 г. – доста под тенденцията и доста под резултата за 2021 г., когато се наблюдаваше най-силния ръст от 1984 г. насам.
Дългосрочна инфлационна перспектива
Те казаха, че инфлацията се движи от проблеми с веригата на доставки, които не се ограничават до стоките, но и до недостига на работна ръка.
Въпреки това членовете на Комитета изразиха оптимизъм, че политиката на Фед ще помогне за облекчаване на пазара на труда и намаляване на цените.
Участниците прецениха, че инфлационният натиск постепенно ще отслабне през следващите години“, се казва в резюмето.
Срещата завърши с одобряване от FOMC на третото поредно увеличение с 0.75 процентни пункта, като постави референтните лихви в диапазон от 3 – 3.25%. Пазарите масово очакват покачване с 0.75 пр. пункта да бъде одобрено на следващата среща в началото на ноември.
Длъжностни лица отбелязаха, че виждат момент, когато темпът на повишаване на лихвените проценти поне ще се забави, въпреки че не поставиха времева рамка кога ще се случи това.
В протокола се казва, че членовете на FOMC отбелязват, че „в даден момент ще стане подходящо да се забави темпото на повишаване на лихвените проценти, докато се оценяват ефектите от кумулативните корекции на политиката върху икономическата активност и инфлацията“.
Те казаха, че ще дойде време, след като лихвеният процент на Фед „достигне достатъчно ограничително ниво“, след което „вероятно би било подходящо да се поддържа това ниво за известно време, докато има убедителни доказателства, че инфлацията е напът да се върне към 2-процентната цел.“
Обобщението на икономическите прогнози на срещата показва, че „крайната лихва“ или крайната точка на увеличението на лихвите е около 4.6%. Пазарите очакват Фед да повиши лихвите в началото на 2023 г., след което да ги запази на това ниво през цялата година.