Фед охлади надеждите за сваляне на лихвите
Федералният резерв все още се притеснява за инфлацията, която не е достатъчно ниска
Инфлацията все още е твърде висока. По-нататъшният напредък в намаляването ѝ не е гарантиран и пътят напред е несигурен. Това заяви президентът на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл след заседанието на централната банка на САЩ. На него лихвените равнища останаха непроменени за шести пореден път – от юли 2023 г. (в диапазона от 5.25 до 5.5%), предаде CNBC.
Пауъл каза още, че централната банка наблюдава пазара на труда, който досега показва устойчивост в лицето на затягането на паричната политика.
Готови сме да отговорим на неочаквано отслабване на пазара на труда", посочи президентът на Фед.
Той отбеляза двойната задача на централната банка, която включва както стабилни цени, така и максимална заетост.
Централният банкер на САЩ изключи възможността за скорошно повишаване не лихвите.
Мисля, че е малко вероятно следващото движение на лихвените проценти да бъде повишение. Бих казал, че е малко вероятно", заяви Пауъл.
Коментарът му идва дни след като в петък бе съобщено, че индексът на личните потребителски разходи (PCE Index, следен от Фед във връзка с вземането на решения, свързани с паричната политика) е нараснал с 0.2 процентни пункта до 2.7 на сто на годишна база през март.
Освен че реши да не променя лихвените равнища, Фед взе решение да забави темпа на програмата за "количествено затягане", която позволява на централната банка на САЩ постъпленията от падежиращи облигации да се изтеглят от баланса ѝ.
Програмата започна през юни 2022 г. и доведе до спад на баланса до 7.4 трилиона долара, с 1.5 трилиона долара по-малко от пика му в средата на 2022 г.
От юни Фед ще намали месечния си таван за извършване на тези операции до 25 млрд. долара от 60 млрд. долара сега. В резултат на това годишното намаление на активите на УФР ще бъде 300 милиарда долара в сравнение със 720 милиарда долара, когато програмата стартира, допълва CNBC.