Фед ще е безпощаден с лихвите и от това ще боли
Целта е една – овладяване на инфлацията. Обраното би причинило още по-голямо страдание
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл пое строг ангажимент в петък за спиране на инфлацията. Той предупреди, че очаква централната банка да продължи да повишава лихвените проценти по начин, който ще причини „известна болка“ на икономиката на САЩ.
В дългоочакваната си годишна политическа реч на срещата в Джаксън Хоул, Уайоминг, Пауъл потвърди, че Фед ще „използва мощно нашите инструменти“, за да атакува инфлацията, която все още е близо до най-високото си ниво от повече от 40 години.
Дори при поредица от четири последователни увеличения на лихвените проценти с общо 2.25 процентни пункта, Пауъл каза, че „няма място за спиране или пауза“.
„Въпреки че по-високите лихвени проценти, по-бавният растеж и по-меките условия на пазара на труда ще намалят инфлацията, те също ще донесат известна болка на домакинствата и бизнеса“, каза той.
Това са неприятните разходи за намаляване на инфлацията. Но неуспехът да се възстанови ценовата стабилност би означавал много по-голяма болка.“
Акциите паднаха след речта на Пауъл, като Dow Jones Industrial Average се понижи с над 500 пункта.
Думите му идват на фона на признаци, че инфлацията може да е достигнала своя връх. В същото време обаче няма никакви забележими на спад.
Два внимателно наблюдавани измерителя, индексът на потребителските цени и индексът на цените на личните потребителски разходи, показаха, че цените са се променили слабо през юли, което се дължи до голяма степен на рязък спад в разходите за енергия.
В същото време други области на икономиката се забавят, като жилищният пазар. Икономистите очакват, че огромният скок в наемането през последната година и половина вероятно ще се охлади.
Пауъл обаче предупреди, че фокусът на Фед е по-широк и данните за месец или два не са достатъчни. Затова централната банка ще продължи да работи, докато инфлацията не се приближи до дългосрочната цел от 2%.
Поглеждайки към бъдещето, лидерът на Фед добави, че възстановяването на ценовата стабилност вероятно ще изисква поддържане на рестриктивна политическа позиция за известно време.
Историческите данни са силно предупреждение срещу преждевременно разхлабване на политиката.“
Икономиката излиза от последователни тримесечия на отрицателен растеж на БВП, което е общоприето определение за рецесия. Въпреки това Пауъл и повечето други икономисти определят системата като силна, макар и забавяща се.
По същество Пауъл ясно заявява, че в момента борбата с инфлацията е по-важна от подкрепата за растежа“, коментира речта му Джефри Роуч, главен икономист в LPL Financial.