Фед ще е безпощаден с лихвите и през 2023 г.
Необоснованото облекчаване на финансовите условия ще усложни усилията на комисията за възстановяване на ценовата стабилност
През миналия месец представителите на Федералния резерв потвърдиха решимостта си да забавят инфлацията и в необичайно остро предупреждение към инвеститорите, напомниха да не се подценява желанието им да запазят лихвените проценти високи за известно време.
На срещата през декември пазарите очакваха намаляване на лихвите през втората половина на 2023 г. Тонът на протокола от заседанието на определящата монетарната политика Федерална комисия за отворения пазар (FOMC) от 13-14 декември подсказва разочарование, че това подкопава усилията на централната банка да овладее ценовия натиск, пише Bloomberg.
Необоснованото облекчаване на финансовите условия, особено ако е предизвикано от погрешно възприемане от страна на обществеността на функцията на комисията за реагиране, ще усложни усилията на комисията за възстановяване на ценовата стабилност", отбелязват представителите на Фед в протокола от срещата, публикуван във Вашингтон в сряда.
След публикуването му акциите в САЩ забавиха поскъпването си, докато чувствителната към политиката на Фед доходност по двегодишните държавни ценни книжа се повиши, а доларът отслабна. Ценообразуването на финансовите фючърси продължава да показва, че инвеститорите залагат на това, че Фед ще започне да понижава лихвените проценти преди края на 2023 г.
„Голямото притеснение от техните послания тук е, че пазарът очаква намаления до втората половина на тази година", каза Майкъл Фероли, главен икономист за САЩ в JPMorgan Chase & Co.
По думите му при твърде високата инфлация централните банкери ще осъзнаят, че рискът от прекомерно затягане на коланите е просто нещо, което трябва да преглътнат.
Припомняме, че централните банкери на САЩ повишиха основния лихвен процент по кредитите с половин процентен пункт, забавяйки темпа след агресивната поредица от четири поредни увеличения със 75 базисни пункта. Те публикуваха и нови прогнози, които показват ястребов уклон, като през 2023 г. се предвиждат повече повишения, отколкото очакват инвеститорите. Нито един служител на Фед не прогнозира намаляване на лихвените проценти през тази година.
Те все още не виждат светлина в края на тунела по отношение на инфлацията. Те са до такава степен предупредени за това да не правят „неоправдано" финансово облекчаване, че везната трябва да се наклони към запазване на ръста от 50 базисни пункта през февруари. Това е посланието“, каза Дерек Тан, икономист в LH Meyer във Вашингтон.
Протоколите от срещата показват, че служителите на Фед възнамеряват да върнат инфлацията обратно към целта си от 2% при риск от повишаване на безработицата и забавяне на растежа. Освен това в тях е подчертано, че прогнозите на Фед за лихвените проценти са “значително над" пазарните очаквания, което според няколко служители трябва да подчертае решимостта на FOMC да забави инфлацията до целта от 2%.
С действията, които предприе миналия месец, Фед удължи най-агресивния си цикъл на затягане на политиката от 80-те години насам. Започвайки от почти нулево равнище през март, централните банкери повишиха основния лихвен процент на няколко последователни заседания до целевия диапазон от 4.25% до 4.5%, който е най-високото ниво от 2007 г. насам.
Но председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви на пресконференцията след срещата, че комисията "има още работа за вършене", като обясни, че въпросът за това колко високо ще се повишат лихвите в крайна сметка и колко дълго ще ги задържи Фед на това ниво, е по-важен от темпа, с който служителите достигат до тази цел.
Пауъл също така определи пазара на труда като ”изключително напрегнат" и “извън равновесие". Той предупреди, че възстановяването на стабилните цени вероятно ще изисква известно “смекчаване" на условията на пазара на труда.
Доклад, публикуван по-рано в сряда, показа, че броят на откритите работни места - ключов показател за Пауъл - е останал без съществена промяна на повишено равнище през ноември. Според икономисти, анкетирани от Bloomberg, преди публикуването на месечния доклад за заетостта в петък се очаква работните места в САЩ да са се увеличили с все още стабилните 200 хил. през декември.
Тримесечните икономически оценки, актуализирани от представителите на Фед през миналия месец, показаха, че лихвите ще се повишат до 5.1% през тази година, според тяхната прогноза в сравнение с 4.6% в предишния кръг от прогнози през септември.
Междувременно служителите на Фед заявиха, че възможността за рецесия е “правдоподобна алтернатива на основната" прогноза за бавен икономически растеж за 2023 г.
Очакваният през 2023 г. слаб растеж на реалните частни вътрешни разходи, слабите глобални икономически перспективи и продължаващото затягане на финансовите условия, се разглеждат като фактори, които намаляват рисковете около базовата прогноза за реалната икономическа активност", казват те.
Седемнадесет от 19-те централни банкери на Фед прогнозираха лихвени проценти на или над 5.1% през тази година. За сравнение, през септември нито един служител на Фед не беше прогнозирал лихви над 5% през 2023 г.
Следващата среща на комисията е на 31 януари и 1 февруари. Преди протоколите от заседанието в сряда, фючърсните пазари предвиждаха увеличение с поне четвърт. В протокола се казва, че централните банкери ще вземат решения относно лихвените проценти “среща по среща".
Очаква се по-рестриктивната политическа позиция да повиши равнището на безработица до 4.6% до края на годината, спрямо 3.7%, отчетени през ноември, сочат последните прогнози на Фед. Прогнозите им показаха и по-висока оценка за базисната инфлация от 3.5% през 2023 г., което е с около един процентен пункт по-ниска от отчетените през ноември 4.7%.