Фед започва с по-рязко увеличение на лихвите от май
Председателят на Фед се надява да укроти инфлацията, като в същото време избегне рецесията
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл потвърди решимостта на централната банка да намали инфлацията и каза, че агресивното повишаване на лихвите ще започне най-рано следващия месец.
По мое мнение е подходящо да се движим малко по-бързо за повишаване на лихвените проценти“, каза Пауъл, докато говори в панел на Международния валутен фонд (МВФ).
Бих казал, че 50 базисни точки (0.5%) ще бъдат на масата за обсъждане за срещата през май.“
Изявленията на Пауъл по същество отговарят на очакванията на пазара, че Фед ще се отклони от обичайните си повишения от 25 базисни точки и ще премине по-бързо към укротяване на инфлацията, която се движи с най-бързия си темп от повече от 40 години.
Очакванията на трейдърите за движение от 50 базисни точки през май се покачиха до 97.6%, според FedWatch Tool на CME Group. Също така се повишават очакванията за допълнително увеличение до края на годината, което ще изпрати лихвения процент по овърнайт заемите за банките, който също така е обвързан с много потребителски дългови инструменти, до 2.75%.
Снощи американските акции паднаха, изпращайки Dow Jones надолу с повече от 400 пункта, а Nasdaq, който е силно чувствителен към лихвите, потъна с повече от 2%. Доходността на държавните облигации се повиши, като последната 10-годишна облигация беше 2.9%.
На заседанието си през март Фед одобри стъпка от 25 базисни точки, но официални лица през последните дни заявиха, че виждат необходимост от по-бързо движение, тъй като потребителската инфлация се движи с годишен темп от 8.5%.
Нашата цел е да използваме инструментите си, за да върнем търсенето и предлагането обратно в синхрон, така че инфлацията да се движи надолу и да се случи без рецесия“, каза Пауъл.
„Не мисля, че ще чуете някой от Фед да каже, че това ще бъде просто или лесно. Ще бъде много предизвикателно. Ще направим всичко възможно, за да постигнем това.“
Абсолютно важно е да се възстанови стабилността на цените“, добави той. „Икономиките не работят без ценова стабилност.“
Фед се противопоставяше на повишаването на лихвите до 2021 г., въпреки че инфлацията беше доста над дългосрочната цел на централната банка от 2%. Съгласно политическата рамка, приета в края на 2020 г., Фед заяви, че ще се задоволи да остави инфлацията да е по-гореща от нормалното, в интерес на постигането на пълна заетост.
Допреди няколко месеца служителите на Пауъл и Фед настояваха, че инфлацията е „преходна“ и ще се разсее, тъй като факторите, свързани с пандемията, като задръстените вериги на доставки и огромното търсене на стоки, намаляват. Въпреки това Пауъл каза, че тези очаквания не са се сбъднали и Фед трябва да промени курса.
Възможно е действителният пик на инфлацията да е бил през март, но ние не знаем това, така че няма да разчитаме на това“, каза той.
„Наистина ще вдигаме лихвите и ще стигнем експедитивно до нива, които са по-неутрални, а след това всъщност ниски... ако това се окаже подходящо, след като стигнем дотам.“
Това ще бъдат последните коментари на Пауъл преди срещата на Федералния комитет за отворен пазар на 3-4 май, която определя лихвените проценти. Той е последният служител на Фед, който каза, че са необходими бързи действия за намаляване на инфлацията.
Наред с повишаването на лихвите, има очаквания Фед скоро да започне да намалява стойността на облигациите, които държи. Балансът на централната банка сега възлиза на близо 9 трилиона долара, който основно се състои от държавни ценни книжа и обезпечени с ипотека ценни книжа.
Дискусиите на срещата през март показаха, че Фед в крайна сметка ще започне да всеки месец да намалява с 95 милиарда долара падежиращите облигации в портфейла си.
Пауъл отбеляза, че с изключение на пагубната инфлация, американската икономика е „много силна“. Той характеризира пазара на труда като „изключително стегнат исторически“.
По-рано през деня той спомена бившия председател на Фед Пол Волкър, който водеше борба с инфлацията в края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век, използвайки поредица от повишения на лихвите, които в крайна сметка доведоха до рецесия.
Волкър знаеше, че за да укроти инфлацията и да излекува икономиката, трябва да се придържа към курса“, каза Пауъл.
Тогава Волкър в крайна сметка увеличи бенчмарка до почти 20%, докато в момента се намира в диапазон между 0.25 и 0.50%.