Федералният резерв извърши ново голямо увеличение на лихвите
Централната банка на САЩ даде сигнал, че ще забави темпото, за да проследи резултата от големите повишения досега
Федералният резерв повиши лихвените проценти с още 75 базисни пункта, продължавайки битката за овладяване на инфлацията. Този път Комитетът по отворения пазар даде индикация, че следващите увеличения може да са с по-малки стъпки, за да се отчете „кумулативното затягане на паричната политика“, която Фед прие досега.
Централната банка на САЩ взе под внимание все още развиващото се въздействие, което бързият темп на повишаване на лихвените проценти е задействал, и желанието да се усъвършенства ниво на лихвения процент на федералните фондове, „достатъчно ограничителен, за да се върне инфлация до 2% с течение на времето.“
Продължаващите увеличения на целевия диапазон ще бъдат подходящи“, съобщава Федералният комитет за отворен пазар (FOMC) в края на двудневната среща.
„При определяне на темпото на бъдещи увеличения в целевия диапазон Комитетът ще вземе предвид кумулативното затягане на паричната политика, закъсненията, с които паричната политика влияе върху икономическата активност и инфлацията, и икономическото и финансово развитие.“
Коментарите признават широкия дебат, който се появи около затягането на политиката на Фед, неговото въздействие върху икономиката на САЩ и света и опасността, че продължаващите големи увеличения на лихвите (с по 0.75 пр. пункта) могат да стресират финансовата система или да предизвикат рецесия.
Въпреки че нейните скорошни бързи увеличения бяха извършени в името на „бързото“ придвижване, за да навакса инфлацията, която надвишава повече от три пъти целта на Фед, централната банка сега навлиза в по-нюансирана фаза.“
Понижаване на лихвите
Политическото решение определи целевата лихва по федералните фондове в диапазон между 3.75 и 4%, най-високата от началото на 2008 г. Централната банка на САЩ повиши лихвените проценти на последните си шест заседания, започващи през март, отбелязвайки най-бързия кръг от увеличения от времето на Пол Волкър, който се бореше с инфлацията през 70-те и 80-те години на миналия век.
В изявлението на Фед се казва, че служителите остават „много внимателни към инфлационните рискове“, отваряйки вратата за по-нататъшни повишения.
Икономиката, отбеляза Фед, изглежда расте умерено, с все още „стабилно“ нарастване на работни места и ниска безработица.
Сигналът, че Федералният резерв изглежда е приключил с фазата на грубо затягане, предизвика рали на американските пазари на акции и облигации. Той също така подби долара, който се повиши тази година поради големия диференциал, натрупан между лихвените проценти на централната банка на САЩ и нейните конкуренти.
Индексът S&P 500 изтри предишните загуби и беше с около 0.5% по-нагоре след публикуването на изявлението на Фед. Nasdaq Composite, който беше надолу с близо 0.8%, се повиши с около 0.3%.
Доходността на държавните ценни книжа на САЩ спадна рязко, като 2-годишната облигация, която е най-чувствителна към политиката на Фед, спадна с повече от 10 базисни пункта. Последната доходност беше 4.46%.
Промяната в изявлението на FOMC „ме изненада малко“, каза Дерек Танг, икономист от фирмата за прогнози LH Meyer. Изявлението на Фед „беше много по-категорично за евентуално преминаване на по-ниска предавка, отколкото си мислех, че ще бъде. Мислех, че (председателят на Фед Джеръм Пауъл) ще запази високия темп и през декември, но изглежда, че Комитетът е постигнал консенсус, че могат да преместят предавката надолу още през декември, в зависимост от това как вървят данните.“