Фирмите масово пускат в платен и неплатен отпуск служителите си
Над половината предприятия са отчели спад на приходите още през март - първият месец от извънредното положение
Предприятията в България още през март са започнали да усещат кризата, свързана с ограниченията заради разпространението на Covid-19. Над половината от тях (53%) са отчели намаление в приходите си спрямо месец по-рано, а голяма част от фирмите са били принудени да изпратят служителите си в платен или неплатен отпуск. Това става ясно от проучване на НСИ за състоянието на бизнеса у нас в условията на извънредно положение.
Едва 10% от родните предприятия отбелязват увеличение на приходите от продажби в месеца, в който бе обявено извънредното положение. Форсмажорните обстоятелства и коронавирсът у нас са се отразили най-леко на фирмите с между 50 и 99 служители. Именно тези предприятия отчитат най-малко намаление на приходите от продажби (но все пак съществено за тях), както и най-голямо увеличение на тях сред останалите по големина предприятия.
Най-тежко пострадал от въведените ограничения в страната е секторът "Култура, спорт и развлечения", който е отчел намаление с над 2/3 в приходите за март на месечна база. Постъпленията от продажби в предприятията в сферата на търговията, транспорта и ресторантьорството са надолу с 56.3%.
В строителството спадът през март е 51.2%, докато операциите с недвижими имоти са „замръзнали“ във втората част от месеца и приходите по тях са намалели с 57.1%.
Служителите в 41% от фирмите са използвали своя платен отпуск, а 28% от бизнесите са успели да въведат дистанционна форма в работния процес. Приблизително 24% от фирмите са оставили без доходи служителите си чрез неплатен отпуск, а 17.2% от бизнеса са съкратили или освободили наетите от тях лица. Преминали на непълно работно време са 11.3% от предприятията, а 7.6% са кандидатствали за държавната мярка „60/40“ още през март. Малко над 6% от фирмите са намалили възнагражденията на персонала си.
Проучването на НСИ се провежда в първата половина на месец април, а 80.6% от анкетираните нефинансови предприятия прогнозират, че ще продължат настоящата си дейност и през този месец, 15.4%, че ще преустановят временно дейността си, а 2%,че ще прекратят за постоянно дейността си през април.
В сектора на хотелиерството вече се наблюдават промени, целящи адаптация към извънредната ситуация. Половината от местата за настаняване смятат да предложат на своите клиенти алтернативен период за използване на направените резервации. Подобен ход на туристическите агенции и хотелите препоръча и туристическия министър Николина Ангелкова. Същевременно над 62% от местата за настаняване са готови да намалят цените на пакет услуги, а малко над половината - и на самите нощувки.
По-голямата част от наетия персонал в сектора на хотелиерството (40.8%) е използвал своя платен отпуск през март заради липсата на дейност, а малко над 35% от местата за настаняване са освободили или съкратили служителите си. Малко над 31% са пуснати в неплатен отпуск. От мярката „60/40“са се възползвали 17.6% от фирмите, а от опцията „дистанционна форма на работа“ -15.1%.
През март по-голяма част от управителите на места за настаняване (72.2%) съобщават за намаление в приходите от дейността си спрямо предходния месец, а 24.5% от тях посочват, че няма промяна.
Мениджърите прогнозират, че ще им бъде трудно да обслужват дълго време разходите при подобно безпрецедентно намаление на приходите. 42.9% от тях ще могат да обслужат само до 50% от разходите за дейността със собствени средства до края на април, 18.0% от тях -„до 100%“, а 38.2% от анкетираните посочват, че няма да могат да се справят сами.
По отношение на бъдещата активност на местата за настаняване в краткосрочен план 42.6% от ръководителите очакват временно да преустановят дейността си, 35.4% смятат да продължат да работят макар и с намален обем. Едва 6.3% прогнозират да прекратят дейност.