Скоро ще има Европейска обсерватория за справедлив преход
Това беше едно от основните съобщения, направени на заключителната сесия на Конференцията на платформата за справедлив преход
Енергийният преход в Европа има приобщаващи цели, но и неравномерно въздействие върху различните региони и различни групи хора. За да може политиката на сближаване да изпълни обещанията си за справедлив преход, е необходимо да се изслушат хората и местните власти и да се вземат на сериозно техните опасения и страхове.
Горният извод беше направен от Франк Зиберн-Томас, експерт, който работи в тясно сътрудничество по въпроса като част от екипа на ГД „Заетост“ към Европейската комисия. Г-н Зиберн-Томас и други представители на ЕС се срещнаха на форумната сесия, която традиционно закрива годишната конференция на Платформата за справедлив преход. Тази, която приключи в четвъртък, беше 10-ото издание на събитието.
Зиберн-Томас разкри, че неговата генерална дирекция разработва нова платформа. Наречена Европейска обсерватория за справедлив преход (ETFO), планът е да заработи следващата година като двугодишен пилотен проект, който ще улесни политиците при анализирането на социално-икономическото въздействие на място в различните региони и вземането на по-адекватни решения.
В края на краищата различните региони и дори различни икономически сектори изпитват различни въздействия от постепенното премахване на изкопаемите горива. Това се изразява във възможности, но също и в предизвикателства и тревоги за работниците и техните семейства.
Основни проблеми: качествени работни места и високи сметки за енергия
Представителят на ГД „Заетост“ цитира проучване отпреди две години, проведено в разгара на енергийната криза, което показва, че като цяло има силна подкрепа, разбиране и ангажираност към енергийния преход от страна на европейските граждани.
Хората показаха желание и отговорност да променят начина си на живот и да допринесат и вярваха, че преходът може да създаде повече работни места, отколкото може да унищожи, но също така имаха опасения относно високите разходи за енергия и способността им да придобият нови умения“, каза той.
Тези тревоги разкриват нагледно къде се таи възприятието за несправедливост при промяната от един енергиен модел към друг.
Въпреки че перспективите за заетостта са положителни (между 1 и 2.5 милиона работни места могат да бъдат създадени в процеса на трансформация, особено във възобновяеми сектори, строителство, зелена икономика, производствени индустрии с чисти технологии), релевантните органи трябва да гарантират и да обяснят на хората, че има възможности работниците от умиращи сектори да се преместят в тези нови дейности по справедлив начин.
Предизвикателство тук обаче е и създаването на качествени работни места. Доклад на ОИСР установи, че по-нискоквалифицираните хора често биват наказвани с по-нискокачествени работни места (и съответно по-ниски заплати) в процеса на преход към новите икономики и това трябва да се реши.
Притесненията за по-високите цени на енергията също са основателни. Въпреки всички мерки, енергийната бедност се е увеличила със 17 милиона души в Европа през последните две години и вече засяга общо 48 милиона европейци.
ГД „Заетост“ има инструмент за препоръки към пакета „Fit for 55“ и той е послужил като основа за предложената Европейска обсерватория за справедлив преход (ETFO).
Препоръките представляват необвързващо споразумение, което държавите членки са приели като широка насока, която подчертава необходимостта от ефективно използване на източниците на финансиране и за споделяне на подходящи инициативни примери помежду им.
Като цяло държавите членки предприемат действия, но те все още трябва да се подобрят, за да се превърнат в системна политика. Франк Зиберн-Томас изтъкна испанския въгледобивен регион Астурия като ярко изключение и добър пример заради наличието на добра местна стратегия за справедлив преход.
Освен за Фонда за справедлив преход, той напомни на присъстващите, че други инструменти за финансиране, като ЕСФ+ (Европейски социален фонд), също играят роля в преквалификацията и повишаването на квалификацията на трудещите се. Освен това Социалния климатичен фонд, който е в процес на развиване, ще се справи с проблема с по-високите цени на енергията за уязвимите домакинства и МСП.
Експертът завърши с призив за споделяне на местните истории на прехода по по-прозрачен начин, както успешните така и неуспешните тъй като това е най-добрият начин да се противодейства на дезинформационните наративи, които подхранвахат страховете в най-засегнатите региони.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.