Френската Engie също заведе арбитражно дело срещу „Газпром“
Няколко европейски компании вече съобщиха, че започват дело срещу руския монополист заради недоставения газ. България не е сред тях
Още една европейска енергийна компания е започнала арбитражно дело срещу руската „Газпром експорт“ заради недоставен газ. Става въпрос за френския гигант Engie, който е стартирал производството в началото на четвъртото тримесечие на 2022 г., става ясно от отчета на дружеството, публикуван днес.
Engie иска по-специално признаване на неизпълнение на задълженията за доставка на газ по дългосрочни договори и обезщетение от „Газпром“ за загубите, понесени в резултат на такова неизпълнение.
Този арбитраж е причинен от значително намаляване на доставките на „Газпром експорт“ за Engie от средата на юни 2022 г., последвано от едностранно решение на „Газпром експорт“ в края на лятото на 2022 г. да намали своите доставки на Engie поради разногласия между страните по приложението от споразуменията“, се допълва в доклада.
На 30 август миналата година руската компания намали доставките на газ за френската енергийна корпорация заради неплащане на юлските доставки в пълен обем и напомни за задължително използване на новата рублова схема с две банкови сметки в „Газпром“. Доставките на газ за Engie бяха спрени от Русия изцяло от 1 септември, като условието беше да бъде извършено пълно заплащане.
След въвеждането на схемата с рублите няколко от европейските контрагенти на „Газпром“ отказаха да плащат по нея, сред тях и българската „Булгаргаз“. За началото на арбитраж с „Газпром“ заради прекъсвания в доставките на газ вече съобщиха германският концерн Uniper, чешката CEZ и финландската Gasum. Наскоро CEZ обяви, че е започнала арбитражно дело срещу „Газпром експорт“, за да търси компенсация за по-ниски от договорените газови доставки през 2022 г. Тя търси обезщетение от дъщерното дружество на „Газпром“ в размер на около 1 милиард крони (45 милиона долара).
В началото на този месец стана ясно, че „Газпром“ е предявила към България претенции за суми по изтеклия в края на 2022 г. договор за доставка на природен газ. Новината бе съобщена от служебния енергиен министър Росен Христов, който не даде подробности по казуса. Припомняме, че през април кабинетът "Петков" отказа да плаща на руския доставчик по рубловата схема, разпоредена от Владимир Путин, което доведе до спиране на доставките. За постановлението на арбитража обаче е важно страната ни да е продължила да плаща в долари за руския газ, придържайки се към клаузата по договора „take or pay” („вземай или плащай“).
Според старши анализатора в Центъра за изследване на демокрацията Костанца Рангелова, България досега е трябвало заедно с други засегнати държави да предяви претенции пред руския държавен газов монополист „Газпром“ заради спрените през април доставки. Тя участва в първия епизод на подкаста на Economic.bg „Едно наум“ – целият разговор може да чуете ТУК.