Газовата криза в Германия създава ядрена дилема пред управляващите
Следващата седмица ЕС ще публикува препоръки как страните могат да намалят търсенето на синьо гориво, за да се подготвят за зимата
Германските консервативни политици съживиха дебата за удължаване на живота на трите останали атомни електроцентрали в страната, а социологическите проучвания показват нарастване на обществената подкрепа за ядрената енергия на фона на възможно спиране на руския газ. Но удължаването е много чувствително за управляващата партия на Зелените в Германия, която се появи от антиядреното движение през 70-те години, предава Reuters.
Останалите три атомни електроцентрали в Германия трябва да бъдат затворени до края на тази година, след като бившият канцлер Ангела Меркел обеща да спре използването на ядрена енергия след ядрената катастрофа във Фукушима през 2011 г.
Атомните централи са осигурили 6% от производството на електроенергия в Германия през първото тримесечие на 2022 г.
Дебатът относно поддържането на работата на електроцентралите започна след нахлуването на Русия в Украйна, което принуди Германия да реши да прекрати силната си зависимост от руските изкопаеми горива.
Експерти от министерствата на околната среда и икономиката на Германия заявиха през март, че не препоръчват удължаване на живота на централите, като се позоваха на правни, лицензионни и застрахователни предизвикателства, необходимостта от обширни и вероятно скъпи проверки за безопасност и липса на ядрено гориво, за да се поддържа работата на централите.
Удължаването няма да помогне на производството на електроенергия в страната през следващата зима, установиха те, а необходимата инвестиция и усилия биха били оправдани само ако работата на централите бъде удължена с поне още пет години до 2028 г.
Но намаляващите доставки на руски газ за Германия през тръбопровода "Северен поток 1", което накара правителството да пусне отново резервните въглищни електроцентрали, и възможността за продължително спиране на работата на газопровода след рутинна поддръжка, която трябва да бъде завършена до 21 юли, насърчи ядреното лоби в Германия и Европа.
Европейският съюз ще публикува следващата седмица препоръки как страните могат да намалят търсенето на газ, за да се подготвят за зимата.
В проект на препоръките, видян от Reuters, се казва, че една от възможностите би била да се отложи спирането на атомните електроцентрали или да се премине към производство на електроенергия от ядрени, вместо от газови електроцентрали
Миналия месец проучване на RTL/ntv показа, че около 68% от германците подкрепят преразглеждането на отказа от ядрени мощности в страната. Преди началото на войната в Украйна проучване на ZDF показа, че само 40% от германците подкрепят удължаването на живота на атомните електроцентрали.
Но министерствата на околната среда и икономиката на Германия, управлявани от Зелените, тази седмица заявиха, че оценката им от март все още е валидна и че не са преразгледали позицията си в светлината на опасенията относно сигурността на доставките на газ.
Политици от консервативната опозиция ХДС/ХСС обвиняват Зелените за съпротивата на правителството да промени позицията си по въпроса, като казват, че тя е чисто идеологическа, позовавайки се на корените на Зелените в антиядреното движение от 70-те години на миналия век.
Зелените предпочитат да разчитат на вредните за климата електроцентрали, работещи с въглища. В корените си те са партия против ядрената енергия", каза генералният секретар на ХДС Марио Чая.
Той заяви, че правителството може да получи горивни пръти от Австралия и Канада, за да поддържа централите работещи, добавяйки, че очаква министърът на икономиката Робърт Хабек да се "отдалечи от идеологията".
В отговор на опасенията на правителството относно ядрената безопасност, TUEV, основен орган за индустриални тестове и сертифициране, каза, че е възможно да се продължи експлоатацията на трите оставащи атомни електроцентрали от гледна точка на безопасността.
Централите са в отлично технически състояние", каза Йоахим Бюлер, управляващ директор на TUEV, добавяйки, че е необходима обширна проверка, която обикновено се прави на всеки 10 години, но може да се извърши в рамките на няколко месеца.
В управляващата коалиция на социалдемократите (ГСДП), Зелените и Свободните демократи (СвДП) нарастват и призивите за разглеждане на всички енергийни варианти, включително ядрената енергия.
Майкъл Крус, говорител на парламентарната група на СвДП за енергийната политика, каза, че намалените доставки на газ за отопление през зимата могат да накарат потребителите да използват повече електроуреди, което на свой ред ще създаде недостиг на електроенергия.
"Тази тема е много чувствителна за някои страни, но руската агресия срещу Украйна трябва да убеди всички политици да разгледат този въпрос без идеология и по нов начин", каза Крус.
Зелените все още гледат на ядрената енергия като на рискова технология, каза заместник-председателят на парламентарната група на партията Джулия Верлинден, посочвайки ядрените катастрофи в Чернобил и Фукушима.
Ядрената енергия е скъпа, негъвкава и причинява радиоактивни отпадъци, за които все още няма хранилище", каза Верлинден.
Тимон Гремелс, координатор на енергийната политика на ГСДП, не очаква правителството да промени позицията си по въпроса, ако тръбопроводът "Северен поток 1" бъде пуснат след поддръжка, но каза, че нищо не може да бъде изключено в настоящата ситуация.
Като се има предвид историята на Зелените, преминаването на ядрената червена линия ще бъде трудно, заключи Гремелс.