„Газпром“ иска неустойка от България заради спрените плащания
Енергийният министър Росен Христов увери, че се провеждат консултации с юристи по казуса
Руската държавна газова компания „Газпром“ е предявила към България претенции за суми по изтеклия в края на 2022 г. договор за доставка на природен газ. Това обяви служебният енергиен министър Росен Христов в ефира на националната телевизия.
Върви кореспонденция, тоест бяха предявени претенции от руската страна за определени суми, има отговор от наша страна“, обясни министърът.
Той обаче отказа повече детайли по казуса, като нито посочи кога са предявени тези претенции, нито на каква стойност са те, с аргумент, че темата е конфиденциална.
В началото на годината обаче от парламентарната трибуна министърът посочи, че по груби оценки възможните максимални претенции, които „Газпром“ може да отправи към България, са за „стотици милиони“.
Министърът увери, че се провеждат консултации с юристи и „всичко по този договор е под контрол“.
Русия спря доставките на природен газ за България в края на април миналата година. Изложеният мотив бе, че България не е платила синьото гориво в новообявената рублова схема на Москва.
Те искат да им платим нещо, което смятат, че им дължим“, допълни Христов.
Припомняме, че решението да не се плаща по новата схема на Москва през април 2022 г. бе на правителството на Кирил Петков. Премиерът и финансовият му министър Асен Василев бяха категорични, че едноличната промяна в начина на плащане е аргумент, с който България може да предяви иск към „Газпром“.
След смяната на властта обаче тонът бе сменен и служебният министър Росен Христов на няколко пъти изтъкна, че България се е свързала с международни адвокатски кантори с опит в арбитража и се подготвя за ситуация, при която Русия предяви претенции, както се случва сега.
Министърът беше категоричен, че България е продължила да купува руско гориво и след спирането на доставките от „Газпром“, но през посредник.
По темата с обвиненията към бившия енергиен министър Александър Николов от началото на тази седмица, Христов посочи, че е давал показания миналата година. Според експерти тези действия, инициирани от прокуратурата, могат да навредят на позицията на България при едно евентуално арбитражно дело. На въпрос към Христов дали това е така, той не даде конкретен отговор.
Министърът коментира и възможността в десетия пакет санкции на Европейския съюз срещу Русия да влезе и ембарго на руското ядрено гориво. Преди ден президентът Румен Радев обяви, че ако се стигне дотам, България ще наложи вето.
Ако ние трябва да си разрушим индустрията и енергетиката, за да направим драскотина на руската икономика, естествено че няма как да го допуснем. Санкции срещу ядрения сектор на Русия ще доведат до сериозни щети за българската енергетика и всички тези данни са предоставени на Европейската комисия“, подчерта Христов.