„Газпром“ и ЕК се срещат на 29 май по антимонополния спор
С някои поправки България одобри предложенията на „Газпром“, но други страни не са съгласни
Заместник-председателят на Управителния съвет на руската компания "Газпром" Александър Медведев ще се срещне с европейския комисар по конкуренцията Маргрет Вестагер на 29 май, 2017 г. „Аз отивам на среща с госпожа Вестагер в понеделник. По повод всичко” – каза той пред журналисти.
На 4 май, 2017 г. Европейската комисия (ЕК) приключи със събирането на становищата от заинтересованите страни на европейския пазар относно предложенията на "Газпром" в уреждането на антимонополното дело срещу руското дружество.
През 2012 г. ЕК започна разследване срещу "Газпром" във връзка със злоупотреба с господстващо положение на пазарите на газ в Централна и Източна Европа и създаването на несправедливи цени. През 2015 г. срещу руската компания е повдигнато официално обвинение, а през есента на същата година ЕК и "Газпром" започнаха технически консултации по делото.
През март 2017 г. "Газпром" изпрати до Европейската комисия предложения за уреждане на разбирателство по антимонополния спор. Компанията се съгласи да изключи от договорите забраната за трансгранична препродажба на газ, както и да въведе конкурентно ценообразуване на цената за Полша, България, Естония, Латвия и Литва към референтните западноевропейските цени. "Газпром" е готов да промени точките за доставка на газ за Унгария, Полша и Словакия. В допълнение, руският газов гигант е обещал на ЕК да търси обезщетения заради прекратяването на проекта "Южен поток.
"Газпром" ще поеме задължението на осем години. Ако компанията наруши някое от обещанията си, ЕК може да наложи глоба в размер до 10% от общия оборот на руското дружество, без да се налага да доказва нарушения на антимонополните правила на ЕС.
Всички държави, които са подали жалби срещу действията на "Газпром" на европейския пазар на газ трябваше да изпратят своите становища по предложенията на руския гигант. Това са държавите България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Чехия, Словакия и Унгария.
С някои поправки България одобри предложенията на "Газпром" по варианта на уреждане на антимонополния спор. Но Полша, Литва и Естония се противопоставиха на мирния изход от делото.