„Газпром“ в колапс: Путин търси нови пазари за руския газ
Турската Botas има пътна карта и трябва да разработи спешно правила за търговия с руски газ
Приятелската среща в курорта Сочи между руския президент Владимир Путин и турския му колега Реджеп Ердоган даде да се разбере, че връзката им е трайна и вероятно ще продължи да се развива. Това е така до голяма степен защото и двете страни могат да спечелят повече от партньорството, отколкото да загубят.
Анкара служи като жизненоважен партньор, който отказва да се присъедини към западните санкции и продължава да доставя много необходими стоки на Москва. За Турция, която се бори с икономическа криза, Русия се оказа благоприятен пазар за турския износ и подкрепи финансите на турското правителство със забавени плащания за газ и депозити в централната банка.
Вчера, освен належащата геополитическа тема – възобновяването на споразумение за разрешаване на износа на украинско зърно през Черно море – въпреки че не обявиха конкретен напредък, двете страни акцентираха в разговора и върху така важните за Путин енергийни въпроси.
Миналата зима Кремъл позволи на Ердоган да забави плащанията за руски газ и позволи на турското правителство да направи някои плащания във валута, различна от долари, облекчавайки натиска върху резервите на Анкара.
От своя страна Ердоган говори с гордост за атомната електроцентрала „Аккую“, която Русия изгражда близо до средиземноморския бряг в Турция и изрази интерес към втора.
Нов газов хъб в Турция
По време на политическите преговори в руския курорт Сочи Ердоган и Путин изразиха обща воля за създаване на електронна платформа за търговия с природен газ. Двете страни представиха съвместно предложение за създаване на руски център за търговия с газ, което ще представлява нова електронна платформа за сключване на договори. Преговорите по нея се водят отдавна и скоро трябва да бъдат приключени.
"Газпром" даде на турската газова компания Botas пътна карта за газов хъб в Турция", каза руският президент Владимир Путин на пресконференция след разговорите.
За целта Botas трябва да разработи спешно правила за търговия с руски газ и може да се очаква, че местните компании ще бъдат насърчени да купуват руски газ за вътрешния пазар.
От друга страна, десетки милиарди кубични метри ще бъдат реекспортирани към други получатели. По време на скорошно посещение в Будапеща турският президент предложи такова решение на Унгария, като между двете страни беше подписан договор за закупуването на допълнителни 275 милиона кубически метра газ, които ще текат по „Турски поток“ още през 2024 г.
Русия винаги е била надежден и отговорен доставчик на газ. Възнамеряваме да продължим да предоставяме на турската икономика евтино, високоефективно и екологично гориво. Освен това сме готови да изнасяме газ транзитно през Турция за потребители в трети страни, където нашите партньори са заинтересовани от това“, припомни Путин.
Заради въвеждането на санкциите на ЕС върху търговията с руски природен газ „Газпром“ търси нови, алтернативни експортни направления, откъдето е и големият интерес към турския пазар. За осемте месеца на 2023 г. доставките на газ, основно по газопровода „Турски поток“, надхвърлиха 21.5 милиарда кубически метра. За сравнение, през цялата минала година те бяха около 25 милиарда кубически метра. Освен това Турция внася над 8 милиарда кубически метра газ от Азербайджан и почти 15 милиарда кубически метра под формата на LNG. В случая основните доставчици са: Алжир, САЩ, Нигерия, Катар и Египет.
И въпреки новите пазари още през 2022 г. износът на руски природен газ по тръбопроводите за Европа спадна с близо 60%, което накара "Газпром" да намали производството си с една пета. За 2023 г. компанията спря да публикува официални данни за износа на газ, но само преди дни стана ясно, че дружеството е отчело срив на нетната печалба с близо 90%. През първите шест месеца на годината тя е спаднала до 296 млрд. рубли (2.84 млрд. евро), в сравнение с 2 500 млрд. рубли (24.04 млрд. евро) през същия период на 2022 г.
Путин още през октомври 2022 г. представи идеята за полагане на допълнителни газопроводи по дъното на Черно море от Русия до Турция, както и за създаване на газов хъб на границата с ЕС. Хъбът може да се превърне в алтернатива на други центрове за определяне на цената на газа в Европа. Руската страна вече представи своята концепция на съоръжението, както и параметрите и принципите на неговото функциониране.
В съответствие с договореностите, приети от двамата президенти, през следващите седмици ще бъде създадена съвместна работна група за обсъждане на правната и търговска рамка и системата за финансов сетълмент в турския газов хъб.